Naukowcy odnaleźli 60 tys. zaginionych budowli cywilizacji Majów!

Kategorie: 

Źródło: Luke Auld-Thomas and Marcello A. Canuto/PACUNAM

Zespół naukowców posługujących się technologią laserowego mapowania znaną jako LiDAR, odkrył dziesiątki tysięcy pozostałości po dawnej kulturze Majów. Natrafiono tam nie tylko na nieznane wcześniej ruiny budowli mieszkalnych, ale nawet na wiele pozostałości dawnych piramid czy miejsc kultu. Całkiem niedawno ich badania dorobiły się ostatecznego podsumowania w postaci artykułu naukowego opublikowanego w czasopiśmie Science.

 

Odkrycia poczyniane za pośrednictwem technologii LiDAR są dość istotne, poniważ dają nam one faktyczny wgląd w ukryte w lesie deszczowym ruiny tej niezwykłem cywilizacji. I co chyba najważniejsze, umożliwiają naukowcom odnalezienie pozostałości dawnych konstrukcji, które już dawno przestały przypominać swój oryginalny kształt. Niezwykłą serię znalezisk z tego obszaru zawdzięczamy badaniom wykonanym jeszcze w 2016 roku. Do tej pory przyczyniły się one do odnalezienia ponad 60 tysięcy struktur zbudowanych przez Majów. Mowa tu nie tylko o poszczególnych domostwach, ale również i ogromnych pałacach, świątyniach czy wreszcie piramidach.


Źrodło: Luke Auld-Thomas and Marcello A. Canuto/PACUNAM

Zasięg funkcjonowania cywilizacji Majów szacuje się na okolice dzisiejszego południa Meksyku, Belize oraz właśnie Gwatemali. Dzisiaj znamy ich głównie dzięki ich dość rozwiniętej jak na tamten region cywilizacji posiadającej niezwykłą wiedze z zakresu matematyki, astronomii czy architektury. Niestety, z racji upadku cywilizacji Majów spowodowanym przybyciem w XVI wieku Europejczyków wiele z miejsc zamieszkiwanych przez przedstawicieli tej kultury zostało opuszczonych a następnie pochłoniętych przez las.

Źródło: Luke Auld-Thomas and Marcello A. Canuto/PACUNAM

Jak więc widzicie, rezultaty tych badań są dość znaczące i w dużym stopniu przyczynią się one do zmiany dotychczasowych koncepcji jeśli chodzi o rozwój cywilizacji Majów. Zgodnie ze słowami Marcello A. Canuto, dyrektora Instytutu Ameryki Środkowej w Tulane oraz współautora badania:

Wygląda na to, że Majowie byli w stanie transformować swój teren i czynić go o wiele bardziej produktywnym dla rozwoju agrokultury... Co oznacza, że badany przez nas region był o wiele gęściej zaludniony niż uważano do tej pory.

Obecnie naukowcy szacują, że populacja Majów mogła wynosić od 7 do nawet 11 milionów, co jak na tamte czasy było dość sporą liczbą. Jak byli oni więc w stanie wyżywić tak sporą populację? Naukowcy są zdania, że dokonano tego dzięki wykorzystywaniu terenów podmokłych oraz współpracy pomiędzy poszczególnymi osadami rolniczymi. Narazie, są to jednak jedynie spekulacje, a sami badacze zwrócili uwagę na fakt, iż nadal nie wiemy wiele na temat żyjacych tam przed wiekami ludzi. Albo przynajmniej nie tyle ile potrzebujemy aby uzasadnić ich wiedzę, która w wielu przypadkach znacząco wykraczała poza zdolności mieszkańców Starego Kontynentu. Wyniki badań z użyciem technologii LiDAR dają więc do zrozumienia, że badania nad cywilizacją Majów, potrwają jeszcze długie lata.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Homo sapiens

Przed potopem było na Ziemi

Przed potopem było na Ziemi prawdopodobnie miliardy ludzi, dlatego musieli robić uprawy zajmujące tysiące hektarów, żeby wyżywić tyle ludzi, kto wie jakie wynalazki przekazały wtedy ludzkości istoty anielskie ?! Dziś także przekazują nam wynalazki, zwłaszca naukowcom okultystom ! I podobnie dziś elita będzie chciała uciec w kosmos gdy na Ziemi zniszczy dużą część naszej planety !

"... I rzekł Bóg: Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem..." Ks. Rodzaju 1:29

"Kanały" te potwierdzać by mogły potrzebę upraw roślin jadalnych na skalę występujacą tylko w filmach z gatunku sci-fi. Wielu z dzisiejszych agronomów kiwa z zadumą głową gdy dowiaduję o skali takiego przedsięwzięcia. Gdybyśmy chcieli przeliczyć koszty budowy takiego systemu nawadniania dla obecnej ludzkości, to musielibyśmy przyjąć porównawczo, iż budowa cztero pasmowej autostrady na długości jednej mili byłaby cenowo odpowiednikiem takiego przedsięwzięcia na długości jednej mili starożytnego kanału. Cena dzisiejszego odcinka jednej mili autostrady o czterech pasmach wynosi około 1.5 miliona dolarów, co w przeliczeniu kosztowało by dzisiejszą cywilizację (gdyby chciała powtórzyć ten agrotechniczny wyczyn) około 360 miliardów dolarów !!! Szacuje się, że teren tan miał powierzchnię 153 milionów hektarów ! Jeżeli przyjmiemy, że na jeden hektar przypadało 8 pracowników obsługujących uprawy, to całkowita liczba zatrudnionych, zajmujaca się tym "ogrodem", wyniosła by 1.2 miliarda ludzi !!!

http://popotopie.blogspot.com/2013/06/zapraszam-do-innego-wymiaru-poprzedniej.html

chybaże zatrudniano roboty i stosowano Vimany ?!

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj