Naukowcy oferują 10 milionów dolarów za nawiązanie prawdziwej komunikacji ze zwierzętami

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie ogłosił, że nagrodzi 10 milionami dolarów zespół, który opracuje technologię umożliwiającą dwustronną komunikację między ludźmi a zwierzętami. Według organizatorów, sztuczna inteligencja może okazać się kluczowa w realizacji tego ambitnego celu.

 

 

Fundacja Jeremy'ego Collera i Uniwersytet w Tel Awiwie uruchomili konkurs Coller Dolittle Challenge, mający na celu promowanie dialogu międzygatunkowego. Choć korzystanie z AI nie jest obowiązkowe, naukowcy twierdzą, że technologia ta może znacznie usprawnić proces komunikacji.

"Tak jak Kamień z Rosetty odsłonił tajemnice hieroglifów, wierzę, że moc sztucznej inteligencji może nam pomóc w promowaniu dialogu międzygatunkowego" - powiedział Jeremy Koller, prezes fundacji.

Zespół przyznający nagrodę wskazuje, że w ostatnich latach wiedza na temat komunikacji międzyludzkiej gwałtownie wzrosła, co daje nadzieję na przełom w zrozumieniu języka zwierząt. Badacze opracowali już algorytmy pozwalające tłumaczyć piski nietoperzy oraz identyfikować emocje świń na podstawie ich dźwięków.

 

Choć główna nagroda wynosi 10 milionów dolarów, organizatorzy planują również przyznawać coroczne granty w wysokości 100 tys. dolarów, aby wspierać dalsze badania w tej dziedzinie.

 

Krytycy jednak ostrzegają, że próba rozszyfrowania znaczenia komunikacji zwierząt bez dogłębnej znajomości ich społecznego kontekstu może być bezskuteczna. Inni eksperci twierdzą jednak, że sztuczna inteligencja z pewnością pomoże nam w zrozumieniu doświadczeń i potrzeb zwierząt, co może mieć kluczowe znaczenie dla poprawy ich praw i dobrobytu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj