Kategorie:
Ośmiornice to zaskakujące stworzenia, które potrafią bawić się i rozwiązywać problemy poznawcze, ale tylko w warunkach laboratoryjnych. Teraz po raz pierwszy naukowcom udało się uchwycić na wideo, jak dzikie ośmiornice obrzucają się błotem, przypominając bawiące się dzieci.
U wybrzeży Australii żyje ośmiornica z gatunku Octopus tetricus, która jest znacznie mniej znana naukowcom niż ośmiornica pospolita. Jednak w 2016 roku, filmując te zwierzęta za pomocą podwodnych kamer wideo i analizując zachowanie grupy dziesięciu ośmiornic, naukowcy zauważyli, że mają one dziwne zachowanie, podobne do gry - jeden lub drugi mięczak nagle rzucał błotem w różnych kierunkach.
Aby to zrobić, ośmiornice używały swoich syfonów - muskularnych rurek, które normalnie popychają ciało ośmiornicy do przodu podczas pływania. Ponieważ zwierzęta musiały w tym celu ustawić dyszę syfonu w niestandardowej pozycji, naukowcy podejrzewają, że takie zachowanie nie było przypadkowe, ale celowe. Ale pytanie brzmi: dlaczego ośmiornice w ogóle musiały rzucać błotem?
Rzucane błotem ośmiornice obu płci, ale dwie trzecie „miotających” stanowiły samice. Ponadto około połowa rzutów miała miejsce podczas interakcji z innymi ośmiornicami, zarówno całkowicie nieszkodliwymi, jak i z nieprzyzwoitymi, ale tylko 17 procent rzutów trafiło w inną ośmiornicę.
Jednocześnie badacze zwracali uwagę na kolor skór „miotaczy”, próbując określić ich nastrój. Okazało się, że większość tych ośmiornic podczas rzutu była ciemniejsza od swoich krewnych, czyli była agresywna. Innymi słowy, mamy jeden z nielicznych przypadków użycia obcych przedmiotów do atakowania krewnych, tak samo jak szympansy używające gałęzi jako maczug czy słonie rzucające kamieniami w drapieżniki.
Możliwe też, że część tych rozsypań mogła być spowodowana szukaniem pożywienia pod warstwą muszli i mułu (dość trudno je zgarnąć mackami, łatwiej je po prostu zdmuchnąć) lub nawet zabawą, bo ośmiornice to jedna z nielicznych bezkręgowców złapanych na bezsensownych manipulacjach niejadalnymi przedmiotami. Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy będą prawdopodobnie potrzebować więcej eksperymentów, w tym w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie PLOS One.
Skomentuj