Naukowcy poszukują piątej siły przyrody - ciemnych fotonów

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Narodowy Instytut Fizyki Jądrowej w Rzymie przeprowadzi ważny eksperyment, który skupi się na poszukiwaniu ciemnego fotonu. Dzięki najnowszym badaniom być może uzyskamy dowody, potwierdzające istnienie piątej siły natury.

 

Międzynarodowy zespół naukowców skorzysta z instrumentu PADME (Positron Annihilation into Dark Matter Experiment), który znajduje się w Laboratorium Narodowym we Frascati. Już w najbliższych tygodniach rozpocznie się pierwsza faza eksperymentu, która będzie polegała na gromadzeniu danych.

Laboratorium Narodowe we Frascati - źródło: Narodowy Instytut Fizyki Jądrowej w Rzymie

Instrument PADME przeznaczony jest do poszukiwania ciemnego fotonu – hipotetycznej cząstki, która jest nośnikiem piątej siły natury. Podczas eksperymentów, PADME będzie zderzał elektrony i antyelektrony (pozytrony) z płytką o grubości 100 mikrometrów, wykonaną z syntetycznego diamentu. W wyniku tych kolizji będą powstawać fotony, ale naukowcy mają nadzieję, że uda się wychwycić także ciemne fotony. PADME został wyposażony w precyzyjne czujniki, które pozwolą dokładnie zbadać wygenerowane cząstki.

W skład zespołu wchodzą również węgierscy badacze, którzy w 2015 roku poszukiwali ciemnego fotonu i natrafili na ślady nowej cząstki o masie 34 razy większej od elektronu. Zderzenia izotopu litu-7 z protonami doprowadziły do powstania niestabilnego berylu-8, który rozpadł się na pary elektronów i pozytronów. Zarejestrowano wtedy nietypowe zmiany, wskazujące na obecność nowej cząstki, lecz naukowcy nie potrafili stwierdzić, czy jest to nośnik oddziaływań. Można więc powiedzieć, że eksperymenty z udziałem PADME są kontynuacją badań węgierskich naukowców.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika docent

Dziwni tu ludzie komentują.

Dziwni tu ludzie komentują.
Nie znają się na rzeczy ale piszą.

Porównać ich można tak:
Nie ma prawa jazdy a pouczają innych jak mają jeździć!

Nie wiedzą jak wykonać prosty pomiar prawa Ohma, a wskazują gdzie jest czarny elektron.

Szkoda pisać.
Żenada!!!*

Portret użytkownika moon fake

Szukają ciemnych fejkonów

Szukają ciemnych fejkonów.Ciemność jest brakiem światła poza tym jest niczym. Niech sobie przypomną o przezroczystym eterze a nie będą musieli szukać czarnego kota w worku na środku ciemnego pokoju. Rozbijanie pierwiastkó nic im nie da bo nie występuje w naturze. Znajdą tylko różne nienaturalne porcje energii które nic o naturze im nie powiedzą. Powinni szukać w stabilnych procesach nie w fikcji którą sami wywołują.

Skomentuj