Naukowcy poszukują śladów istnienia dawnych cywilizacji technicznych!

Kategorie: 

Źródło: własne

Istnienie pradawnej zaawansowanej cywilizacji poprzedzającej naszą o wiele milionów lat, wydaje się absurdalnym pomysłem. Tymniemniej czy tego chcemy czy nie, zagadnienie to jest obiektem dyskusji a nawet poważnych badań naukowych. Czy oznacza to jednak, że nasza planeta była domem dla innych inteligentnych ras?

Naukowcy Gavin A. Schmidt profesor fizyki i astronomii na Uniwersytecie w Rochester wraz z Adamem Frankiem dyrektorem Instytutu badań kosmicznych NASA, w swojej wspólnej pracy naukowej zatytuowanej "Hipoteza Sylurian: Czy jesteśmy w stanie wykryć istnienie cywilizacji technicznej korzystając z badań geologicznych" usiłują odpowiedzieć sobie na to niezwykle ambitne pytanie. W toku badań, badacze poszukiwali jakichkolwiek poszlak lub markerów sygnalizujących istnienie innej rasy żyjącej na naszej planecie, która została zniszczona przez jakiś nieznany dziś kataklizm.

Wyniki ich badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym International Journal of Astrobiology. Badacze opisują tam wiele z pobudek kierujących ich badaniami. Zauważają oni między innymi, że mimo iż minęło już 300 lat od rozpoczęcia się epoki industrialnej, w porównaniu do czasu istnienia rasy ludzkiej oraz całej Ziemi jest to śmieszny wycinek na osi czasu. Naukowcy zastanawiali się więc jak duży znak pozostawilibyśmy po sobie w warstwie geologicznej naszej planety i następnie zaczęli poszukiwać tego w przeszłości Ziemi.

Skąd jednak wzięła się nazwa tej teorii? Otóż okazuje się iż hipoteza Sylurian jest odniesieniem do odcinka serialu Doctor Who pochodzącego jeszcze z lat 70. Zgodnie z fabułą serialu, były to jaszczuroidalne istoty uśpione od epoki geologicznej znanej jako Sylur, które w wyniku eksperymentów z bronią atomową przebudziły się do życia. Oczywiście obaj badacze nadmienili przy tym iż nie wierzą w istnienie inteligentnych jaszczurek, choć idea wspomniana w serialu musiała wydać się im interesująca.

Badacze wychodzą tutaj jednak ze wniosku iż domniemana przeszła cywilizacja utrzymywała się długo na naszym poziomie rozwoju wykorzystując przy tym paliwa kopalne i tworzywa sztuczne. Jeżeli była ona mniej lub o wiele bardziej rozwinięta, zawartość gleby z tego okresu znacznie różniłaby się od naszej. Jak dotąd Frank i Schmidt nie natrafili na żadne dowody które mogłyby wskazywać na istnienie innej rozwiniętej cywilizacji z przeszłości naszej planety. Jednak już sam fakt istnienia takich prób jest istotny pod względem przyszłych badań nad przeszłością Ziemi a nawet i innych planet z potencjałem do podtrzymania życia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Kmieciu

"Element" - ang. "pierwiastek

"Element" - ang. "pierwiastek" (obecnie, np. Table of Elements - Tablica Mendelejewa) lub "żywioł" (dawniej, stąd "elementals - żywiołaki"). "Piąty żywioł" trochę głupio brzmi, ale ponieważ pojęcie 4 żywiołów (ziemia, ogień, powietrze i woda) korespondują z pojęciami z fizyki czyli stanami skupienia (stały, plazma [gaz elektronowy], gazowy i ciekły), "piątym elementem" musiałoby być coś jeszcze ulotniejszego od plazmy (bo gaz, ciecz i ciało stałe to jeszcze materia, ale plazma to już materia/energia, zgodnie z charakterem elektronu - cząstka i fala), czyli nie wiem - dusza?

 

Skomentuj