Naukowcy poszukują życia pozaziemskiego w chmurach Wenus

Kategorie: 

Źródło: JAXA

Naukowcy kontynuują poszukiwania życia pozaziemskiego, a tym razem za swój cel obrali Wenus. Artykuł opublikowany w czasopiśmie Astrobiology sugeruje, że żywe mikroorganizmy mogą znajdować się w atmosferze tej planety.

Idea, że chmury Wenus mogą być domem dla obcych form życia, została zaproponowana już dziesiątki lat temu przez biofizyka Harolda Morowitza i astronoma Carla Sagana. Ostatnie badania zostały zapoczątkowane przez Grzegorza Słowika z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Podczas przypadkowego spotkania z Sanjayem Limayne, badaczem z Uniwersytetu Wisconsin-Madison, Słowik poruszył temat bakterii pochłaniających światło. Organizmy te występują na Ziemi, jednak na Wenus zaobserwowano podobne zjawisko.

Limaye oraz jego współpracownicy podjęli ten temat i uważają, że bakterie te mogą przypominać algi kwitnące w ziemskich zbiornikach wodnych. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, który wykazał, że ziemskie mikroorganizmy, a w szczególności bakterie, mogą przetrwać w atmosferze nawet na wysokości 40 kilometrów. Istnieją również mikroby, które są znane z życia w niewiarygodnie trudnych warunkach na Ziemi, m. in. w kwaśnych jeziorach i gorących źródłach w Parku Narodowym Yellowstone.

 

Współautor badania, Rakesh Mogul, powiedział, że mętna i kwaśna atmosfera Wenus składa się głównie z dwutlenku węgla i kropelek wody zawierających kwas siarkowy, co mogłoby tworzyć odpowiednie warunki dla tego typu mikroorganizmów.

Limaye uważa, że Wenus miała niegdyś klimat odpowiedni do rozwijania się tam życia. Być może najbardziej odporne bakterie mogły przetrwać w atmosferze. Chmury nad Wenus mogą zawierać cząstki wody, substancje rozpuszczalne w wodzie oraz mikroorganizmy. Dokładniejsze informacje możemy będzie uzyskać za pomocą przyszłych misji naukowych w kierunku drugiej planety Układu Słonecznego.

Teraz pracę rozpoczyna japońska sonda kosmiczna Akatsuki. Jej celem jest właśnie zbadanie czy  rozgrzanej w atmosferze Wenus istnieje życie biologiczne. Najnowsze mozaiki obrazów widoczne powyżej, nadesłane przez Akatsuki pokazuje Wenus pokrytą chmurami, które mogą być miejscem do życia dla drobnoustrojów. Na Ziemi bakterie są w stanie przetrwać w takich warunkach dlatego założenie, że jest to możliwe również na Wenus wydaje sie być uzasadnione.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex2

"atmosfera Wenus składa się

"atmosfera Wenus składa się głównie z dwutlenku węgla i kropelek wody zawierających kwas siarkowy"

 Takie pierd***** głupot, mozliwe jest tylko w celu przekonania idiotów...

Kwas siarkowy H2SO4 zwęgla każde życie biologiczne.  Nasze rodzime bakterie nie zyją w kwasie siarkowym, lecz siarkawym a to co innego

...Angelus Maximus Rex

Skomentuj