Naukowcy proponują dogonienie i zbadanie tajemniczego obiektu międzygwiezdnego

Kategorie: 

Źródło: NASA

Międzygwiezdny obiekt "Oumuamua" fascynował i intrygował astronomów od czasu jego odkrycia cztery lata temu - a teraz, gdy poleciał daleko w kosmos, nie brakuje ekspertów, którzy chcą mu się bliżej przyjrzeć.

Zdaniem zwolenników misji na Oumauamua, zbliżenie się do obiektu może na zawsze zmienić nasze rozumienie otaczającego nas wszechświata, co jest kuszącą możliwością, ponieważ obiekty takie są niezwykle rzadkie.

 

Dlatego zespół naukowców z brytyjskiej organizacji non-profit Initiative for Interstellar Studies proponuje oblot sondą dwukrotnie wokół Ziemi, potem Wenus i wreszcie Jowisza, aby nabrać wystarczającego rozpędu i dogonić niezwykłą skałę w ramach misji nazwanej Projekt Lyra. Po uruchomieniu w 2028 r. celem jest spotkanie z 'Oumuamua w przestrzeni międzygwiezdnej za około 26 lat. To niezwykle ambitne zadanie, ale jednocześnie o ogromnym potencjale naukowym.

 

Naukowcy wysunęli szereg różnych hipotez na temat tego, z czego faktycznie składa się podłużny obiekt o długości kilkuset metrów. Teorie wyjaśniające naturę 1I/'Oumuamua obejmują fraktalny agregat pyłu, górę lodową wodoru, azotową górę lodową, obcy żagiel słoneczny, fragmenty zaburzonej pływowo planety itd.  Ale nie będziemy wiedzieć na pewno, dopóki nie zobaczymy obiektu na własne oczy.

 

Teraz nadszedł czas, aby zacząć planować taką misję, ponieważ kosmiczne ciała niebieskie takie jak Oumuamua, są unikalne nawet wśród innych obiektów międzygwiezdnych, które i tak nie odwiedzają nas często. Teraz wiemy, że taka misja jest w zasadzie, możliwa do zrealizowania. Możliwe korzyści naukowe będą ogromne i mogą fundamentalnie zmienić rozumienie naszego miejsca we wszechświecie.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika gmk

Przecież Oumuamua nie porusza

Przecież Oumuamua nie porusza się trajktorią płaszczyzny Układu Słoneczngo ale przcina ją na wskroś, ciekawe jak zamierzają dogonić ten obiekt, gdy siła odśrodkowa grawitacji Jowisza pchnie pojazd pościgowy raczej w płaszczyźnie?

Skomentuj