Naukowcy stworzyli implant, który czyta w myślach i zamienia je w słowa

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Wkrótce nawet leczenie afazji u niemowy może okazać się możliwe. Wszystko za sprawą współczesnej medycyny i najnowszych technologii. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco opracowali specjalny implant, który odczytuje sygnały mózgowe i przekształca je w mowę.

 

Nowa technologia działa na prostej zasadzie. W pierwszej kolejności należy umieścić elektrodę w mózgu, która odczytuje sygnały elektryczne, związane z ruchem warg, języka, krtani i szczęki. Następnie należy przeprowadzić symulację, aby ustalić, jakie dźwięki będą powstawać podczas tych ruchów. Jest to pierwszy taki implant, który potrafi odtwarzać mowę wyłącznie za pomocą sygnałów z mózgu.

 

Rozwiązanie to zostało wypróbowane na kilku pacjentach, którzy mieli na głos wypowiadać różne sentencje. W tym czasie, naukowcy mierzyli aktywność ich mózgów. Na podstawie wypowiadanych zdań, specjaliści zdołali odtworzyć ruchy, które były powiązane z wypowiadanymi słowami. Efektem prac jest syntezator mowy, który odtwarza poszczególne słowa.

Źródło: Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco

Co prawda, generowany dźwięk nie jest aż tak wyraźny, ale większość słów można rozpoznać. Z pewnością jest do dobry krok w kierunku opracowania nowej terapii, która przywróci mowę pacjentom cierpiącym na szeroki zakres schorzeń, utrudniających mowę.

 

Naukowcy zaznaczają, że technologia ta nie jest doskonała i wciąż daleko do jej wykorzystania w badaniach klinicznych. Przy tej okazji powrócił kontrowersyjny temat możliwości czytania ludzkich myśli z pomocą interfejsów mózg-komputer.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj