Naukowcy stworzyli model 3D starożytnego komputera z Antykithiry

Kategorie: 

Źródło: www.pbs.org

Grupa naukowców jest bliska zrozumienia tajemniczego mechanizmu z Antykithiry. Mowa tu o jednej z największych technologicznych anomalii starożytnego świata. Wspomniane urządzenie, ma ponad 2000 lat, a w rękach naukowców jest od ponad wieku, lecz jak dotąd, nikt nie zdołał zrozumieć tego mechanizmu.

 

Mechanizm z Antykithiry został znaleziony w 1901 roku na zatopionym statku na Morzu Egejskim, datowanym na I wiek p.n.e. Na pokładzie znajdowały się różne skarby i dzieła sztuki, które prawdopodobnie były przeznaczone na paradę Juliusza Cezara w Rzymie. Wśród różnych posągów, garnków i biżuterii, znajdowały się również kawałki zardzewiałego pudła z brązu. Uwagę badaczy zwrócił jednak fakt iż wystawało z niego koło zębate. Znaleziony mechanizm nie był podobny do żadnego ze wcześniej odkrytych obiektów starożytnego świata. Długoterminowe badania, doprowadziły naukowców do przekonania, że ​​mechanizm z Antykithiry to komputer analogowy napędzany obrotem koła, który wykonuje szeroki zakres obliczeń astronomicznych.


Badanie tego urządzenia było dotąd mocno utrudnione, ponieważ nie można było go rozmontować z powodu wysokiego stopnia uszkodzenia. Zaledwie 30% mechanizmu można było nazwać „zachowanym” do naszych czasów. Między innymi dlatego, baukowcy dokładnie zmierzyli i zbadali wszystkie części urządzenia za pomocą promieni rentgenowskich, promieni gamma i tomografii rentgenowskiej,  aby stworzyć kompletny model 3D mechanizmu. Jak powiedział Tony Frith, profesor na University College London:

„Złożenie tego, z czego jest zbudowany [mechanizm], to bardzo złożona układanka 3D. Jest on obecnie podzielony na 82 części, dzięki którym zrozumiemy, jak została zmontowana i jak działała ta maszyna. Zdjęcia rentgenowskie, dostarczyły nam wielu dodatkowych informacji.” 

Naukowcy odkryli chociażby, że pierwotnie jeden z największych fragmentów mechanizmu znajdował się wewnątrz brązowego pudełka z tarczami. Dodatkowo, na pudełku znajdowały się greckie napisy, które były formą instrukcji obsługi i interpretacji wyników. Tylny panel obliczał fazy księżyca, jego orbitę, zaćmienia i spełniał funkcje kalendarza. Inskrypcje wskazywały, że mechanizm mógł również przewidywać ruch Słońca i pięciu znanych planet Układu Słonecznego, a zatem: Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna.

Ponadto promieniowanie rentgenowskie wykazało szereg łożysk, łożysk, bloków oraz 63-zębową przekładnię i płytkę. Materiał filmowy przedstawiający pozostałości panelu przedniego pokazał liczby 462 i 442, które reprezentują cykle trajektorii, które Wenus i Saturn podążają po niebie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj