Naukowcy szukają matki zastępczej chętnej do urodzenia neandertalczyka

Kategorie: 

Porównanie gatunku Homo erectus i Homo Sapiens - źródło: dreamstime.com

Naukowcy szukają kobiety, która zechce urodzić neandertalczyka. Ten gatunek człowieka pojawiłby się ponownie na Ziemi po raz pierwszy od 30 000 lat. Ten ekstrawagancki czyn planuje genetyk z Harvard Medical School, profesor George Church.

 

Uczony wierzy w to, że zdoła zrekonstruować DNA podgatunku Homo Sapiens, czyli Homo neanderthalensis

"W naszym laboratorium, trzymamy wiele szczątków neandertalczyków.  Staramy się mieć komórki, które można sklonować.  Całkiem możliwe, że chętna surogatka urodził zdrowe dziecko neandertalczyka.  Kto wie, czy będzie rosnąć w naszym środowisku?  Jest tylko jeden sposób, aby się przekonać, śledzić rozwój dziecka "- twierdzi profesor Church

Jeśli chodzi o poród, kobieta nie ma się, czego obawiać, bo ze względu na wielkość dziecka, którego głowa będzie większa niż zwykłego dziecka człowieka, jako rozwiązanie zakładano cięcie cesarskie. Naukowcy podkreślają, że kobiety neandertalskie rodziły o wiele łatwiej, bo miały przystosowany kanał rodny.

 

Cała operacja ma wyglądać tak, że od kobiety ochotniczki zostanie pobrana komórka jajowa, która zostanie potem potraktowana, jako nośnik, na który wgrany zostanie zestaw neandertalskich genów. Dziecko, jakie miałoby się urodzić dzięki takiej manipulacji genetycznej będzie klonem osobnika, którego DNA posłuży do implantacji materiału genetycznego.

 

Nawiasem mówiąc, nie byłby to pierwszy taki przypadek w świecie nauki.  Już w 2009 roku udało się genetykom sklonować wymarły gatunek koziorożca alpejskiego. Eksperyment zakończył się sukcesem, ale wkrótce po urodzeniu zwierzę zdechło. Postępy genetyki a także ogólnie nauki powodują, że technologia klonowania będzie udoskonalana i wkrótce być może uda nam się wskrzesić nie tylko Neandertalczyka, ale i inne wymarłe gatunki sprzed milionów lat.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...