Naukowcy twierdzą, że da się poznać mowę kotów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Koty, te tajemnicze i nieprzewidywalne stworzenia, które często dzielą z nami nasze domy, zawsze były przedmiotem fascynacji i zastanawiania. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co twoje futrzane stworzenie próbuje ci powiedzieć, gdy mruczy, miauczy lub syczy? Czy kiedykolwiek marzyłeś o mówieniu językiem kotów? Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Scientific Reports sugeruje, że to marzenie może być bliższe rzeczywistości, niż myślisz.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego przeprowadzili eksperyment, w którym zbadali, czy ludzie mogą nauczyć się rozumieć, co mówi kot. Wykorzystali nagrania dźwięków, jakie koty wydają w różnych sytuacjach, takich jak kiedy są głodne, chcą wyjść na dwór, czy są zadowolone. Następnie poprosili 44 właścicieli kotów o interpretację tych dźwięków.

 

Wyniki były zaskakujące. Ochotnicy prawidłowo zinterpretowali znaczenie dźwięków w 40% przypadków. Biorąc pod uwagę, że koty nie mówią ludzkim językiem, jest to dość imponujący wynik. To pierwszy naukowy dowód na to, że ludzie mogą zrozumieć dźwięki wydawane przez koty.

 

Saori Ueda, autorka badania, wyraziła nadzieję, że te wyniki pomogą poprawić komunikację między ludźmi i kotami. Wielu właścicieli kotów twierdzi, że potrafią zrozumieć swoje zwierzęta, ale do tej pory nie było naukowego potwierdzenia tego faktu. Niektórzy twierdzą nawet, że potrafią rozmawiać z kotami w ich języku.

 

Jednak nie wszyscy eksperci są przekonani, że jest to możliwe. Karen McCombs, weterynarz i autorka książki Cats: Behaviour and Communication, twierdzi, że chociaż ludzie mogą rozpoznać niektóre dźwięki wydawane przez koty, mogą nie do końca rozumieć, co zwierzę próbuje im powiedzieć. "Koty używają wielu różnych dźwięków, a każdy z nich może mieć wiele znaczeń w zależności od kontekstu" - mówi McCombs.

 

Mimo to, te badania mogą pomóc właścicielom kotów lepiej zrozumieć swoje zwierzęta i poprawić komunikację. Na przykład, jeśli wiesz, że dźwięk, jaki wydaje Twój kot, oznacza, że ​​musi coś zjeść, możesz szybciej zaspokoić jego potrzeby i uniknąć niechcianych zachowań.

 

Ponadto, komunikacja z kotami może mieć pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Badania pokazują, że posiadanie zwierzaka może zmniejszyć poziom stresu i poprawić nastrój. Wiedza o tym, jak lepiej komunikować się z naszymi futrzanymi przyjaciółmi, może tylko pogłębić naszą więź z nimi i przynieść nam większą radość z ich towarzystwa.

 

Więc następnym razem, gdy twój kot wyda dźwięk, zastanów się, co może próbować ci powiedzieć. Może odkryjesz, że mówisz językiem kotów lepiej, niż myślałeś.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Amyter

To normalne że jak spędza się

To normalne że jak spędza się dużo czasu z kotami to zaczyna się rozumieć co znaczą wydawane przez nich dźwięki. Należy też pamiętać że obok komunikacji werbalnej (mowa i wydawne dźwięki) istnieje coś takiego jak komunikacja niewerbalna (gesty, spojrzenia itp.). U ludzi jest podobnie

Portret użytkownika wiktor wektor

Jednakże mowa ludzka jest

Jednakże mowa ludzka jest znacznie łatwiejsza do nauczenia się gdyż formułujemy słowa - symbole, dodatkowo łącząc je z intonacją. Mowa kotów werbalizowana jest inaczej ale są podobieństwa, bo np. niektóre koty potrafią przeklinać (!) gdy się zezłoszczą np. nie dostając tego czego chcą lub czując ból gdy coś je przypadkiem uderzy. Mam takiego kota.

Portret użytkownika Taki sobie

Móju pies też przeklina,

Móju pies też przeklina, teraz już mniej ale jak był młodszy to częściej pzeklinał. Co ciekawe, to są "ludzkie" przekleństwa, typu: ku*wa i ch*le*a. Brzmią one gardłowo, o innej barwie dźwięku niż szczekanie.

Skomentuj