Naukowcy twierdzą, że ludzka wyobraźnia jest efektem współpracy sieci neuronów

Kategorie: 

Źródło: Internet
W czasopiśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences opublikowano wyniki badań, z których wynika, że wyobraźnia spoczywa w ludzkim mózgu w powszechnej sieci neuronowej, która świadomie manipuluje obrazy, symbole, idee i teorie oraz pozwala człowiekowi się skupić w celu opracowyania nowych pomysłów i stymulacji rozwoju myślenia naukowego.

 

Alex Schlegel, który przewodził grupie naukowców, przeprowadził badanie z udziałem 15 ochotników. Ich zadaniem było wyobrazić sobie konkretne abstrakcyjne kształty a następnie połączyć każdy kształt w bardziej złożoną postać, lub umysłowo zdemontować je na poszczególne części. Naukowcy polecili im również wyobrażenie sobie trzmiela z głową byka. Aktywność mózgu każdej osoby była badana za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI).

 

Grupa badaczy odkryła korową i podkorową sieć na dużej części mózgu, która była odpowiedzialna za ich manipulacje obrazów. Znaleziono również podobieństwo między tymi obszarami a teoriami innych uczonych. Alex Schlegel uważa, że odkryta sieć może być w znacznej części źródłem ludzkiego świadomego doświadczania i elastycznych umiejętności poznawczych.

Odkrycia tego typu mogą zbliżyć naukowców do zrozumienia w jaki sposób organizacja mózgu człowieka odróżnia go od innych gatunków oraz pozwala na swobodne i twórcze myślenie. Schlegel powiedział również, że zrozumienie tych różnic da wgląd w miejsce, skąd pochodzi ludzka kreatywność i prawdopodobnie pozwoli odtworzyć wszystkie te same procesy twórcze w przyszłych, inteligentnych maszynach.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj