Naukowcy twierdzą, że Słońce mogło mieć bliźniaka, który przyciągnął Dziewiątą Planetę

Kategorie: 

Źródło: Uniwersytet Harvarda

Z dotychczasowych obserwacji wynika, że wiele gwiazd podobnych do Słońca ma swoich towarzyszy, tworząc układy podwójne. Niektórzy astronomowie uważają, że w dalekiej przeszłości, nasze Słońce również mogło mieć bliźniaka. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Harvarda, wyjaśniałoby to istnienie Obłoku Oorta, a być może nawet hipotetycznej Dziewiątej Planety.

 

W ciągu kilku milionów lat od narodzin układów podwójnych gwiazd, większość z nich rozdziela się, tworząc układy jednogwiazdowe. Jednak zdarzają się też przypadki, w których pojedyncze gwiazdy zbliżają się do siebie i tworzą ciasne układy podwójne. Uważa się, że jeśli Słońce kiedykolwiek należało do układu podwójnego, to jego bliźniak z pewnością był częścią tego układu od czasu narodzin i opuścił go bardzo dawno temu.

 

Jak potwierdzić, czy Słońce było częścią układu podwójnego? Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Harvarda, odpowiedź na to pytanie możemy odnaleźć w Obłoku Oorta. Jest to sferyczny obłok, składający się z pyłu, lodowych obiektów i planetoid, który otacza Układ Słoneczny w odległości od 2 tysięcy do 100 tysięcy jednostek astronomicznych od Słońca.

Źródło: ESA

Właściwie to nie wiadomo, jak powstał Obłok Oorta. Przypuszcza się, że mogą to być pozostałości po procesie formowania się planet i księżyców Układu Słonecznego, podobnie jak pas asteroid. Jednak nowa hipoteza zakłada, że obiekty Obłoku Oorta mogły zostać przechwycone przez grawitację dwóch gwiazd – Słońca i jego bliźniaka.

 

Naukowcy opracowali „binarny model przechwytywania”, który znacznie dokładniej przedstawia stosunek między rozproszonymi obiektami dyskowymi a zewnętrznymi obiektami Obłoku Oorta, a także wskazuje, że grawitacja dwóch gwiazd mogłaby przechwycić mnóstwo planet karłowatych, w tym nawet Dziewiątą Planetę.

 

Dalsze obserwacje będą doskonałą okazją do przetestowania nowej teorii. Zwłaszcza, że nasza lista odkrytych planet karłowatych wciąż rośnie. Naukowcy uważają, że nowe obserwatorium Vera Rubin (VRO), które powstało na szczycie Cerro Pachón w Chile i zostanie uruchomione w 2021 roku, może potwierdzić istnienie od dawna poszukiwanej Dziewiątej Planety.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Skomentuj