Naukowcy twierdzą, że w określonych warunkach człowiek mógłby bezpiecznie wejść do czarnej dziury

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy prowadzą częste badania nad czarnymi dziurami. Właściwie są to jedynie rozważania nad kosmicznymi obiektami, o których wiemy bardzo niewiele. Niedawne badania skupiały się nad możliwością pozyskiwania energii. Tym razem naukowcy próbowali ustalić, czy człowiek mógłby bezpiecznie wejść do czarnej dziury, aby ją zbadać. Okazuje się, że teoretycznie jest to możliwe.

 

Leo Rodriguez i Shanshan Rodriguez, fizycy teoretycy z Grinnell College wzięli pod uwagę czarne dziury o masie Słońca, które nie wirują i są elektrycznie neutralne oraz supermasywne czarne dziury o masie od milionów do miliardów mas Słońca. Te dwa rodzaje obiektów różnią się między sobą odległością od ich środka do horyzontu zdarzeń, czyli punktu bez powrotu.

 

Rozmiar horyzontu zdarzeń zależy od masy czarnej dziury i ma kluczowe znaczenie dla przetrwania w sytuacji, gdyby człowiek znalazł się w tym punkcie. Czarna dziura o masie Słońca posiada horyzont zdarzeń o promieniu poniżej 3,2 km. Natomiast supermasywna czarna dziura położona w centrum Drogi Mlecznej ma masę około 4 milionów mas Słońca. Jej horyzont zdarzeń posiada promień około 11,7 miliona km.

Wizja artystyczna czarnej dziury Sgr A* - Źródło: NASA

Człowiek wpadając do czarnej dziury o masie Słońca znajdzie się znacznie bliżej centrum obiektu zanim przejdzie przez horyzont zdarzeń niż w przypadku supermasywnej czarnej dziury. To oznacza, że w czarnej dziurze o masie Słońca człowiek najprawdopodobniej nie przeżyłby spaghettizacji (pionowego rozciągnięcia). Jednak jeśli mówimy o supermasywnej czarnej dziurze, różnica w przyciąganiu grawitacyjnym między głową a stopami jest bliska zeru, dlatego człowiek teoretycznie powinien uniknąć spaghettizacji i przeżyć.

 

Oczywiście człowiek mógłby przeżyć, gdyby spełnione zostały jeszcze inne warunki. Supermasywna czarna dziura musiałaby być całkowicie odizolowana i nie mogłaby w tym czasie pochłaniać materii. Nawet jeśli udałoby się wysłać człowieka do supermasywnej czarnej dziury to ze względu na siłę grawitacji, astronauta nie mógłby przesłać na Ziemię żadnych informacji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj