Naukowcy tworzą nową wersję złotych płyt Voyagera

Kategorie: 

Źródło: innemedium

W świecie nauki trwa ekscytujące przedsięwzięcie: tworzenie nowej generacji Złotych Płyt Voyagera, które mają przekazać wizję życia na Ziemi w XXI wieku potencjalnym istotom pozaziemskim. Te oryginalne płyty, wysłane w kosmos ponad cztery dekady temu, zawierały nagrania dźwiękowe, obrazy, muzykę i inne dane prezentujące historię ludzkości i naszej planety. Teraz, naukowcy pracują nad projektem „Wiadomość w butelce” (MIAB), mającym na celu stworzenie aktualizowanej wersji tej kosmicznej kapsuły czasu.

 

Choć szczegółowa zawartość nowej wersji jeszcze nie została ustalona, zespół odpowiedzialny za MIAB rozważa dołączenie materiałów wideo oraz nowoczesnych form mediów, takich jak gry i kod komputerowy. Wobec wyzwań związanych z uniwersalną komunikacją, naukowcy proponują zastosowanie systemu hierarchicznego, który ułatwi stopniowe odkrywanie przekazu przez obce cywilizacje, począwszy od podstawowych aspektów życia na Ziemi.

 

Kluczowym dylematem pozostaje jednak kwestia, jak przedstawić ludzkość: jako inteligentną, emocjonalną i troskliwą, czy też uwzględnić nasze ciemne strony, takie jak wojny, niszczenie środowiska i psychologiczne ułomności. To ambitne zadanie komunikacji z potencjalnymi istotami pozaziemskimi zmusza nas do zastanowienia się nad najlepszym sposobem przedstawienia naszej cywilizacji w świetle naszego rozumienia świata.

 

Czy nasza wiadomość zostanie odebrana i zrozumiana przez istoty z innego świata? To wciąż pozostaje tajemnicą. Jednakże, kopie zachowane na Ziemi będą stanowić cenny dokument naszych czasów dla przyszłych pokoleń. Projekt ten rzuca nowe światło na to, jak widzimy samych siebie jako gatunek i nasze miejsce we wszechświecie.

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
loading...

Skomentuj