Naukowcy użyli wirtualnej rzeczywistości by wywołać OOBE

Kategorie: 

Autor: Sergey Galyonkin

Urządzenia kreujące wirtualną rzeczywistość mogą tworzyć eksterioryzację, zwaną także OOBE (out-of-body experience). Jest to wrażenie postrzegania swojego ciała z perspektywy osoby trzeciej. Doświadczenia te mogą redukować strach przed śmiercią – mówią opublikowane ostatnio badania naukowe.

„Ja i moi współpracownicy pracowaliśmy wiele lat nad możliwością wpłynięcia na czyjąś percepcję, zachowanie i zdolności poznawcze w wirtualnej rzeczywistości. Na przykład umieszczanie osoby rasy białej w ciele osoby czarnoskórej pozwalało wpłynąć na uprzedzenia rasowe, a umieszczenie dorosłego w ciele dziecka pozwalało na zmianę postrzegania i identyfikacji samego siebie.” – powiedział autor badań Mel Slater z Uniwersytetu w Barcelonie.

„Chcieliśmy zobaczyć jaki efekt uzyskamy kiedy ktoś przywiąże się do swojego wirtualnego ciała, a my „wyciągniemy” go z niego, symulując OOBE. Według literatury eksterioryzacja często powoduje zmianę postrzegania śmierci, więc chcieliśmy zobaczyć czy to samo stanie się jeśli użyjemy wirtualnej rzeczywistości.”

Badanie opublikowane w „PLOS One” zostało przeprowadzone na grupie 16 kobiet. Użyto do niego technologii Oculus Rift. Naukowcy użyli wirtualnej rzeczywistości aby wywołać iluzję bycia we własnym ciele. Stworzyli oni wszelkie warunki, aby badani poczuli się tam tak jak w realnym świecie. Kiedy badana osoba poczuła się związana ze swoim „wirtualnym ciałem”, widok z perspektywy pierwszej osoby zmieniał się na perspektywę trzeciej osoby, co stwarzało iluzję doświadczania OOBE.

Grupa kontrolna, licząca również 16 kobiet, nie doświadczyła wirtualnej eksterioryzacji. Wyniki doświadczenia pokazały, że grupa, która przeżyła OOBE w wirtualnej rzeczywistości, twierdziła, że ich strach przed śmiercią zmalał. 

Slater dodał: „Doświadczenie to pokazuje, że możemy oddzielić naszą świadomość od ciała, co wpływa na postrzeganie śmierci. Było to jednak tylko pojedyncze badanie. Myślę, że ciekawie byłoby dowiedzieć jaki ślad pozostawi po sobie to doświadczenie w perspektywie czasu.”

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika baca

wnosząc z ilustracji

wnosząc z ilustracji potwierdza się najstarsza prawda wszechświata: w tych trudnych życiowych sytuacjach kiedy nie ma na horyzoncie na czym oka zawiesić wystarczy schwytać pierwszą lepszą i szybko zakryć czymś jej twarz aby wywołać u mężczny rzeczywistość wirtualną a u tej nieszczęśliwej maszkary orgazm - działa zawsze bo w sumie jest to bardzo proste...

Skomentuj