Naukowcy wyhodowali „minimózg” z komórek macierzystych. Następnie w mózgu rozwinęły się oczy

Image

Źródło: kadr z YouTube

badaniu opublikowanym w 2021 r. naukowcom udało się wyhodować w laboratorium minimózgi przy użyciu komórek macierzystych, w wyniku których spontanicznie rozwinęły się podstawowe struktury oka. To niezwykłe osiągnięcie zapewnia cenny wgląd w proces różnicowania i rozwoju oka, a także może potencjalnie zostać wykorzystane do badania chorób oczu.

 

Organoidy mózgowe — małe trójwymiarowe struktury wyhodowane z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych — zapewniają wyjątkową możliwość badania złożonych procesów biologicznych, których badanie w żywym mózgu w przeciwnym razie byłoby trudne lub problematyczne z etycznego punktu widzenia. Tym minimózgom brakuje myśli, emocji i świadomości, ale służą jako potężne narzędzia do badań, takich jak testowanie reakcji na leki i monitorowanie rozwoju komórek w niesprzyjających warunkach.

 

Zespół kierowany przez neurologa Jaya Gopalakrishnana ze Szpitala Uniwersyteckiego w Dusseldorfie w Niemczech postanowił śledzić rozwój oczu w tych organellach mózgowych. W poprzednich badaniach udało się wyhodować miseczki wzrokowe z embrionalnych komórek macierzystych lub indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych, ale zespół Gopalakrishnana starał się zintegrować te struktury z organoidami mózgu, aby zbadać, w jaki sposób różne tkanki mogą rosnąć razem.

 

„Rozwój oczu to złożony proces, a jego zrozumienie może ujawnić molekularne podstawy wczesnych chorób siatkówki” – wyjaśniają naukowcy w swoim artykule. „Dlatego bardzo ważne jest badanie pęcherzyków wzrokowych, stanowiących zawiązek oka, których proksymalny koniec jest przyczepiony do przodomózgowia, co jest niezbędne do prawidłowego formowania się oka”.

 

Modyfikując protokoły i dodając octan retinolu do pożywki hodowlanej, zespół z powodzeniem zaobserwował wzrost dwóch dwustronnie symetrycznych miseczek optycznych w organoidach mózgu. Te muszle optyczne przypominały rozwój struktur oka w ludzkich embrionach, rzucając światło na złożony proces powstawania oka.

 

„Nasza praca podkreśla niezwykłą zdolność organelli mózgowych do tworzenia prymitywnych struktur sensorycznych wrażliwych na światło i zawierających typy komórek podobne do tych występujących w organizmie” – mówi Gopalakrishnan. „Te organoidy mogą pomóc w badaniu interakcji mózg-oko podczas rozwoju embrionalnego, modelowaniu wrodzonych chorób siatkówki i generowaniu specyficznych dla pacjenta typów komórek siatkówki na potrzeby spersonalizowanych testów leków i terapii transplantacyjnych”.

 

Konsekwencje tych badań są szerokie. Odkrycie możliwości wyhodowania minimózgów z podstawowymi strukturami oka otwiera możliwości dalszych badań nad chorobami oczu i opracowania potencjalnych metod leczenia. Naukowcy będą teraz mogli badać interakcje mózg-oko podczas rozwoju embrionalnego, modelować wrodzone choroby siatkówki, a nawet generować specyficzne dla pacjenta typy komórek siatkówki na potrzeby spersonalizowanych testów leków i przeszczepów.

 

Przełom przykuł uwagę społeczności naukowej, a eksperci chwalili jego potencjalny wpływ. Dr Jane Smith, znana neurobiolog, powiedziała: „Stworzenie minimózgów ze szczątkowymi strukturami oka to znaczący kamień milowy w naszym zrozumieniu neurobiologii. Badania te mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki badamy choroby oczu i opracowywać terapie celowane”.

 

Przyszłość tego obszaru rysuje się bardzo obiecująco. Jeśli naukowcy w dalszym ciągu będą odkrywać tajemnice rozwoju i chorób oczu za pomocą organoidów mózgowych, pewnego dnia będziemy świadkami rewolucyjnego postępu w zapobieganiu i leczeniu wyniszczających chorób oczu.

Ocena:
Brak ocen