Naukowcy wyjaśniają pochodzenie najjaśniejszej znanej kosmicznej eksplozji

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Najjaśniejsza eksplozja kosmiczna, nazwana GRB 221009A, odkryta w październiku 2022 roku, zrewolucjonizowała nasze zrozumienie zjawisk kosmicznych. Eksplozję tę spowodował strukturalny dżet, potężny wyrzut materii, który nastąpił tuż po śmierci gwiazdy. Naukowcy odkryli, że jądro tej gwiazdy zapadło się, tworząc czarną dziurę, a następnie powłoka gwiazdy eksplodowała, co spowodowało rozbłysk gamma.

 

Rozbłyski gamma są najpotężniejszymi znanymi zjawiskami energetycznymi we wszechświecie, a ten, który zaobserwowano, był wyjątkowo jasny. Co więcej, po niezwykle intensywnej eksplozji światło utrzymywało się przez dwa miesiące, co było niezwykłym zjawiskiem w kontekście tego typu eksplozji.

Badacze dowiedlieli się, że dżet GRB 221009A był skierowany bezpośrednio w stronę Ziemi, co tłumaczyło, dlaczego jego blask był tak intensywny. Zastanawiali się jednak, dlaczego światło trwało tak długo. Ostatecznie doszli do wniosku, że była to zasługa substancji spowalniającej ruch promieniowania gamma. Substancja ta, według naukowców, mogła być zjawiskiem znanym jako ciemna materia, której obecność jest powszechnie akceptowana w świecie nauki, ale której natury nie rozumiemy w pełni.

 

Dr Brendan O'Connor, jeden z naukowców pracujących nad tym projektem, podkreślił znaczenie odkrycia: „Eksplozja nastąpiła blisko i jest wyraźnie widoczna, więc mamy okazję zrozumieć, jak powstają czarne dziury i zbadać ciemną materię”.

Studia na temat GRB 221009A zapewnią naukowcom unikalne spojrzenie na kosmiczne procesy, dając szansę na nowe odkrycia dotyczące ciemnej materii i czarnych dziur. Jest to prawdziwy przełom w naszym zrozumieniu wszechświata i dowód na to, jak wiele jeszcze możemy odkryć.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Skomentuj