Naukowcy z Niżnego Nowogrodu znaleźli dowody na istnienie krateru po meteorze tunguskim

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Naukowcy z Uniwersytetu Minina odkryli dowody na istnienie krateru meteorytu Tunguska. Poinformowano o tym w serwisie prasowym uniwersytetu.

Wyprawa w miejsce upadku meteorytu wyruszyła ze stolicy Wołgi 17 sierpnia. W skład zespołu weszli nauczyciel z Wydziału Fizyki, Matematyki i Fizyki i Matematyki Edukacji Uniwersytetu Pedagogicznego Aleksiej Kiselew oraz przedstawiciel Rosyjskiej Akademii Nauk Andrej Antonow.

 

Należy zauważyć, że naukowcy badają to zjawisko od lat 20. ubiegłego wieku. Grupa naukowców z Niżnego Nowogrodu miała za zadanie określić dokładne miejsce upadku obiektu. 30 sierpnia Kiselew poinformował, że wszystkie cele wyprawy zostały osiągnięte - udało im się znaleźć dowody na istnienie krateru. Szczegóły poznamy po powrocie badaczy do stolicy Wołgi.

Warto nadmienić, że jeszcze w 2012 roku naukowcy z Włoch również poinformowali, że odkryli fragmenty meteorytu, który rzekomo miał się rozbić w syberyjskiej tajdze w 1908 roku. Tamta eksplozja była bardzo potężna i wydarzenie to zostało zapamiętane, ponieważ białe noce były widziane nawet w Paryżu. Światło emitowane z nieba było tak silne, że wiele osób nie mogło spać w nocy. Ze wspomnień wynika, że w wielu miastach na świecie dało się czytać gazetę nawet o północy. Ten fenomen trwał kilka dni.

 

Jasne światło emitowały prawdopodobnie tak zwane obłoki srebrzyste, które zwykle tworzą się w obszarach arktycznych. Podobne formacje chmur widywane były po wejściu w atmosferę amerykańskich promów kosmicznych. Gdyby hipoteza Włochów była prawidłowa to kometa tunguska byłaby w stanie wytworzyć takie obłoki a systemy pogodowe mogły je rozpropagować po całej półkuli północnej.

Gdy pierwszy raz zbadano miejsce hipotetycznego upadku nie znaleziono krateru. Włoscy naukowcy zaproponowali, że kraterem poimpaktowym jest formacja znana, jako jezioro Czeko. Była to hipoteza szeroko komentowana a Włosi stwierdzili, że świadczy o tym chociażby kształt tego jeziora, który jest wyraźnie owalny, co jest nietypowe w okolicy polodowcowych podłużnych akwenów, jakich pełno jest na Syberii.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj