Naukowcy z Wielkiej Brytanii udowodnili, że jajko pojawiło się przed kurczakiem

Kategorie: 

Źródło: AI

Odwieczna kwestia, która była dyskutowana od czasów starożytnych, została ostatecznie rozwiązana. Naukowcy mogą teraz z całą pewnością powiedzieć, że jajko pojawiło się przed kurczakiem.

 

Kwestia kury i jajka była dyskutowana od starożytnej Grecji. Jednak naukowcy przez długi czas nie mogli udzielić na to jednoznacznej odpowiedzi. Tak, i ta zagadka nie poddała się logicznemu myśleniu: z jednej strony jajko jest niezbędne do pojawienia się kury, z drugiej strony kurczak jest niezbędny do pojawienia się jajka. Koło jest zamknięte. Ale naukowcom z Wielkiej Brytanii udało się dotrzeć do sedna prawdy.

 

Biolodzy odkryli, że jaja są w rzeczywistości żeńskimi komórkami płciowymi, wcześniej wymagały zbiorników do rozmnażania. Jednak z czasem pojawiła się muszla, dzięki której jaja mogły znajdować się na lądzie. Zmieniło to bieg ewolucji kręgowców. Co ciekawe, pierwsze wzmianki o ptakach w zapisie kopalnym pochodzą sprzed około 165 do 150 milionów lat. Ale według naukowców jaja pojawiły się znacznie wcześniej - około 325 milionów lat temu. To jeden z argumentów świadczących o tym, że jajko pojawiło się przed kurą.

 

Ale pierwsze jajko nie miało tak twardej skorupy, ale skórzastą powłokę. Zewnętrznie przypominał jajo złożone przez współczesne gady i dziobaki, czyli jedyne ssaki rozmnażające się w ten sposób. Kury prawdopodobnie wyewoluowały z podgatunku czerwonego ptaka leśnego około 50 milionów lat temu. 

 

Według artykułu badawczego z 2022 r. ludzie mieszkający w Azji Południowo-Wschodniej po raz pierwszy udomowili te ptaki między 1650 a 1250 r. p.n.e. . W pewnym momencie procesu udomowienia ostatni przodek współczesnych kurczaków złożył jajo zawierające zarodek z wystarczającymi różnicami genetycznymi, aby odróżnić go od gatunku rodzicielskiego. Wykluło się z niego pisklę, które jako dorosły złożyło pierwsze jajo kurze.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj