Naukowcy zapowiadają technologiczną osobliwość do 2045 roku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Znany amerykański futurolog i zwolennik transhumanizmu, Ray Kurzweil, dokonał wielu udanych predykcji. Jego marzeniem jest to abyśmy potrafili budować niezwykle potężne komputery, które swoimi możliwościami przewyższą intelektualnie człowieka, a w przyszłości także wszystkich ludzi na Ziemi. Kurzweil twierdzi, że radykalne zmiany już następują i będą przyspieszać.

 

Gdy moc obliczeniowa komputerów i zdolności sztucznej inteligencji będą w stanie dorównać człowiekowi, nastąpi tzw. technologiczna osobliwość. Można powiedzieć, że zatrzymanie postępu technicznego będzie wtedy praktycznie niemożliwe. Technologia będzie rozwijać się w lawinowym tempie.

W związku z tym pojawiają się obawy, że roboty i sztuczna inteligencja, gdy już przewyższą ludzi pod względem intelektualnym, zapanują nad naszą cywilizacją a być może zechcą ją nawet unicestwić. Dlatego osoby takie jak Elon Musk czy Ray Kurzweil przekonują, że powinniśmy połączyć się z maszynami, dzięki czemu my też będziemy mogli się rozwijać i nie pozostaniemy w tyle.

Podczas konferencji technologicznej SXSW 2017 Kurzweil powiedział, że do 2029 roku inteligencja komputerów będzie porównywalna do inteligencji człowieka. W latach 30., będziemy posiadali możliwość podłączania naszych mózgów do chmury obliczeniowej. Zaś najpóźniej w 2045 roku nastąpi technologiczna osobliwość.

 

Brzmi to dokładnie tak jakbyśmy mieli wkroczyć w świat fantastyki naukowej. Już dziś powstają superszybkie komputery i inteligentne oprogramowania, które wielokrotnie zaskakiwały nas swoimi zdolnościami. Wszystko wskazuje na to, że jest to dopiero początek. Technologia z pewnością radykalnie odmieni nasz świat - nie mamy jednak gwarancji, że będzie to przemiana o pozytywnym charakterze.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (3 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Maryjan_66

Jaka by nie była inteligenta

Jaka by nie była inteligenta SI, zawsze będzie jej czegoś brakowalo czym dysponuje tylko człowiek (i Stwórca)

Panowie naukowcy proponują świadomie lub mniej świadomie pozbycie się tego unikalnego aspektu człowieka na rzecz technologii. Co to jest? Jest to dokładnie to za czym rozgladają się inne 'kosmiczne' byty na Ziemi. A najciekawsze, że tego ukraść nie można, technologicznie wyodrębnić też nie  - można jedynie technologią zadusić, co proponuje trashumanizm właśnie. Ale jednocześnie można tym kogoś lub coś obdarować. Nie można nad tym ustanowić kontroli. Każdy sobie może nazwać to coś jak chce. Wink

Cywilizacja oparta o trashumanizm wymrze śmiercią powolną, lub szybszą - np przy 'wsparciu' planety.

Portret użytkownika KRNABRNY

Pan Kurzweil stwierdził że

Pan Kurzweil stwierdził że ludzie już nie łapią się na religie gdzie rządzi nami bóg, więc wymyślił sobie nowego boga dla nas, który ma nad nami panować i nami rządzić a my mamy mu dorównać.....szaleniec lub pod działaniem archontów. Tylko czekać jak dostaniemy wydruk nowych przykazań!:-)))))

Skomentuj