Naukowcy zarejestrowali najpotężniejszy rozbłysk ultrafioletowy w historii obserwacji - 400 biliardów razy jaśniejszy od Słońca!!!

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Wszechświat nie przestaje zadziwiać swoją niezmierzoną potęgą i niewyobrażalnymi zjawiskami. Badacze z Obserwatorium Purple Mountains (PMO) Chińskiej Akademii Nauk oraz Włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizyki postanowili przyjrzeć się bliżej jednemu z najbardziej niezwykłych fenomenów astronomicznych - rozbłyskom gamma (GRB), które są uważane za najpotężniejsze eksplozje w kosmosie.

 

Rozbłyski te charakteryzują się nie tylko intensywną emisją w zakresie promieniowania gamma, ale także są towarzyszone poświatą, która może obejmować zakresy fal rentgenowskich, optycznych i radiowych, trwając przy tym od kilku tygodni do lat. Historia zaobserwowanych rozbłysków gamma jest bogata w niesamowite odkrycia, ale GRB 220101A przeszedł najśmielsze oczekiwania.

 

Wykorzystując Ultrafioletowy Teleskop Optyczny na pokładzie Satelity Swift (Swift/UVOT), badacze byli w stanie zastosować innowacyjną technikę pomiarową, która umożliwiła identyfikację GRB 220101A jako najbardziej energetyczny rozbłysk ultrafioletowy/optyczny, jaki kiedykolwiek zarejestrowano. To odkrycie ustanowiło nowy standard w dziedzinie obserwacji astronomicznych.

 

Choć GRB 080319B ustanowił rekord w 2008 roku, GRB 220101A zaskoczył wszystkich swoją intensywnością. Odkrycie, że jasność tego rozbłysku jest około 400 biliardów razy większa od jasności naszego Słońca, stawia GRB 220101A na czele listy najjaśniejszych źródeł światła obserwowanych w kosmosie.

Opracowana przez naukowców metoda przetwarzania, oparta na funkcji rozkładu punktów teleskopu, okazała się kluczowa w dokładnym pomiarze strumienia promieniowania. Współpraca międzynarodowych zespołów badawczych po raz kolejny dowiodła, że poprzez połączenie wiedzy i umiejętności można osiągnąć niespotykane dotąd wyniki.

 

Oczekiwania skierowane są teraz w stronę chińsko-francuskiego satelity SVOM (Space Variable Objects Monitor), którego misja planowana jest na początek 2024 roku. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu narzędziu będą w stanie jeszcze dokładniej zgłębić tajniki kosmicznych rozbłysków i zrozumieć mechanizmy stojące za ich powstawaniem.

 

Kontynuując badania w tej dziedzinie, współczesna nauka stawia czoła jednym z największych wyzwań - zrozumienia mechanizmów rządzących Wszechświatem. Każde nowe odkrycie otwiera przed badaczami kolejne drzwi do nieznanych dotąd obszarów wiedzy, inspirując do dalszych poszukiwań i nieustającego rozwoju.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj