Naukowcy zbadali fenomen świadomych snów

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Większość ludzi nie wie, że sny można kontrolować. Czasami biegną same i na nic nie mamy wpływu, ale istnieją specjalne techniki, świadomego snu, dzięki którym można się "obudzić" w czasie snu i kontynuować go niczym Neo z Matrixa. Tematem zajęli się naukowcy, którzy próbowali zrozumieć proces powstawania takich snów.

 

Naukowcy twierdzą, że zorientowali się, jak powstają takie przytomne sny, zwane inaczej LD od Lucid Dreaming. Praktyki takie są spotykane przez społeczności na całym świecie od Amazonii po Azję.

 

Eksperci uważają, że w czasie takiego snu człowiek jest świadomy drugiego poziomu, który obejmuje pamięć o przeszłości i planów na przyszłość. Podczas normalnego snu świadomość nie jest dostępna i raczej płyniemy z nurtem zdarzeń zamiast na nie wpływać.

[ibimage==21478==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Neurolodzy z Niemiec prowadzili badania na grupie 27 osób, które spały w specjalnych laboratoriach. Ochotnicy mieli na głowie specjalne opaski, które wysyłały prąd elektryczny o konkretnej częstotliwości. Okazało się, że gdy wpływano na aktywność mózgu w zakresie o częstotliwości 25-40 Hz, aż 70% badanych wchodziło w stan LD.

[ibimage==21479==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Było to możliwe dzięki stymulacji czołowej i skroniowej części mózgu dokonywanej za pomocą słabego prądu elektrycznego podczas trwania fazy snu REM. Naukowcy nie wiedzą jeszcze czy częste wchodzenie w stan LD może być niebezpieczne dla zdrowia, na przykład czy można się zatracić w tym świecie i nie być w stanie się przebudzić. w tym momencie wydaje się, że to nie jest możliwe.

[ibimage==21480==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Specjaliści sugerują, że ta metoda może być skuteczna w radzeniu sobie z nawracającymi koszmarami. Wprowadzenie w stan świadomego snu może teoretycznie pomóc w poradzeniu sobie z takim problemem. Zjawisko LD wymaga jeszcze wielu badań, ale przynajmniej nauka nieco poszerzyła swój stan wiedzy na ten temat.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Alfaro

Mam częste kontrolowane sny,

Mam częste kontrolowane sny, potrafię w nich niemal wszystko. Czasami rozmawiam z istotami ze świata snu, informuję ich, że wiem iż to sen. Ich miny są bezcenne i wystraszone. Jednego złapałem i niemal chciałęm wymusić powiedzenie prawdy, przerażony powiedział, że zabroniono im cokolwiek mówić. Jego odpowiedź mi wystarczyła Smile

Portret użytkownika MEJTRIXX

Istnieje podejrzenie że w

Istnieje podejrzenie że w czasie snu głębokiego dochodzi do oderwania się ciała astralnego od ciała fizyczne i pobyt na czas snu po drógiej stronie Robert Monroe był pionierem tych badań stworzył nawet specjalne synchro dzwięki do stymulacjii obu pałtów mózgowym , on twierdził że kiedy dochodzi do synchronizacji obu pułkul mózgowych wtedy następuje oderwanie się od ciała fizycznego , sny o spadaniu zapadaniu się uczucie latania są prawdopodobnie tego przejawem i też właśnie sugerował aby uczyć się kontrolowac swoje sny i świadomie starać się na nie wpływać .

Portret użytkownika fra

Podczas snu mamy wpływ tylko

Podczas snu mamy wpływ tylko na jedna rzecz w organizmie - oddech, jeśli we śnie specjalnie wstrzymamy lub przyspieszymy oddech organizm nas automatycznie wybudzi. Poza tym dłuzsze podtrzymywanie fabuły snu jest męczące. Osobiscie zaobserwowałam że kiedy śniąc świadomie bardziej ingerowalam w przebieg snu, juz po paru dniach czułam się zmęczona, i niewyspana. Chociaż sny świadome mam właściwie co noc od dziecka, to jednak wolę się im "poddawać", obserwować, nie ingerując za bardzo:)
 

Portret użytkownika JohnyB

Witam wszystkich. Sny

Witam wszystkich.
Sny "kontrolowane" to bardzo interesująca sprawa,nie wszyscy to potafią.
Ja osobiscie nie zawsze mam takie sny( ale wydaje mi się że to kwestia zainteresowania danym "scenariuszem")ale jeśli już mam kontrole nad snem to jest dopiero rewelacja.
Uwielbiam wręcz wywoływać dalszy ciąg danego snu(nawet w kolejną noc),zmieniam zakończenie snu,zmieniam wersję "scenariusza" snu.
Osobieście dla mnieto rewelacyjna zabawa.
 
 

Portret użytkownika Santi88

"Specjaliści sugerują, że ta

"Specjaliści sugerują, że ta metoda może być skuteczna w radzeniu sobie z nawracającymi koszmarami. Wprowadzenie w stan świadomego snu może teoretycznie pomóc w poradzeniu sobie z takim problemem."
 
Tak, teoretycznie, bo w praktyce to jest ucieczka od problemu a nie jego rozwiązanie.
Takie mamy czasy, że zamiatanie pod dywan czy odwracanie głowy od problemów, ucieczka w rozrywkę nazywa się radzeniem sobie z kłopotami. 
 
 
Ps. Nie mogę dodać luźnego komentarza i musiałem się podpiąć do innego użytkownika. Dlaczego?

Portret użytkownika boski

A ja polecam warsztaty

A ja polecam warsztaty świadoemgo śnienia. Sam jestem po gdzie nauczyłem się wielu cennych technik, które do dziś z powodzniem stosuje. Co jakiś czas się takie warsztaty pojawiają, teraz będzie w Trójmieście: opis jest tu  fraktalna.pl

Strony

Skomentuj