Naukowcy znaleźli składniki życia w próbce z asteroidy

Kategorie: 

Asteroida Ryugu - Źródło: NASA

Nowe badania próbek z asteroidy Ryugu, dostarczone w grudniu 2020 r. przez japońską misję Hayabusa 2, wykazały istnienie molekuły uważanej za jeden z budulców organizmów, uracylu.  To organiczny związek chemiczny, jedna z pirymidynowych zasad azotowych wchodzących w skład nukleotydów RNA.

 

Oprócz uracylu naukowcy odkryli również obecność innych związków organicznych, takich jak kwas nikotynowy i wiele innych aminokwasów i amin na bazie azotu, które są integralną częścią białek. Do analizy pobrano tylko około 23 mg próbki asteroidy.

Pierwsze zdjęcie z asteroidy po lądowaniu

Odkrycie sugeruje, że podstawowe związki chemiczne, które tworzą budulec życia, mogły przybyć na Ziemię z kosmosu wraz z meteorytami. Odrzucono również twierdzenie, że substancje te pojawiły się w wyniku zanieczyszczenia ziemi. Zaznacza się, że skały Ryugu zostały dostarczone na Ziemię w szczelnych pojemnikach, co całkowicie wyklucza ich kontakt z otoczeniem.

 

Uzyskane wyniki ponownie zwróciły uwagę na ideę panspermii. Hipoteza ta głosi, że życie pochodzi z kosmosu i rozprzestrzenia się na inne planety za pośrednictwem ciał niebieskich, takich jak komety i meteoryty. Jednak hipoteza pozostaje nieudowodniona. Oczekuje się, że misja NASA OSIRIS-REx przywiezie prawie 400 gramów materiału z asteroidy Bennu jeszcze w tym roku do głębszych badań.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj