Naukowe dowody wskazują na istnienie wszechświatów równoległych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Coraz więcej fizyków uważa, że wszechświatów jest nieskończenie wiele i kolejne powstają za każdym razem, gdy dokonujemy jakiegoś wyboru. Liczba możliwych do podjęcia decyzji w naszym wszechświecie odpowiada ilości nowych wszechświatów jakie powstaną, a przecież w każdym z nich podejmujemy innego wyboru.

 

Teoria, która głosi istnienie wielu wszechświatów, jest dość znana. Należy jednak dodać iż naukowcy posiadają różne wizje i różne teorie, które opisywałyby ich istnienie i funkcjonowanie. Uczeni prezentują cztery przykłady, które mogą wskazywać na prawdziwość teorii o multiwersum.

 

Funkcja falowa

Funkcja falowa opisuje właściwości dowolnego układu kwantowego, np. spin cząsteczki, który może posiadać wiele wartości jednocześnie (superpozycja kwantowa). Jednak gdy właściwość zostanie zbadana, otrzymamy tylko jedną wartość.

 

Według tradycyjnej interpretacji kopenhaskiej, gdy dokonujemy pomiaru, dochodzi wtedy do redukcji funkcji falowej. Warto tu przypomnieć o znanym eksperymencie myślowym, tzw. kocie Schrödingera, który nie jest ani żywy, ani martwy dopóki ktoś nie sprawdzi co się dzieje wewnątrz pudełka. Według teorii multiwersum, funkcja falowa nigdy się nie redukuje - w jednym wszechświecie kot jest żywy, w drugim natomiast jest martwy.

 

Dualizm korpuskularno-falowy

Znany eksperyment, w którym przesyłano fotony przez dwie szczeliny, został przeprowadzony po raz pierwszy przez Thomasa Younga na początku 18 wieku. Gdy zaczęto w nim wprowadzać pewne modyfikacje fizycy odkryli, że nawet pojedyncze fotony przechodzące przez szczeliny, tworzyły za szczelinami na światłoczułym materiale wzór interferencyjny.

Źródło: Wikimedia Commons/CC

Niektórzy naukowcy uważają, że mamy tu do czynienia z teorią multiwersum. Każdy foton miałby przechodzić tylko przez jedną szczelinę a wzór interferencyjny pojawia się, ponieważ foton oddziałuje ze swoim klonem, który przechodzi przez drugą szczelinę we wszechświecie równoległym.

 

Komputery kwantowe

Komputery kwantowe, choć obecnie są w fazie początkującej, teoretycznie potrafią rozwiązywać bardzo złożone problemy o wiele szybciej niż zwykłe komputery. Według interpretacji kopenhaskiej dzieje się tak, ponieważ komputer kwantowy używa tzw. kubity (z ang. qubits - bity kwantowe), które mogą przyjąć o wiele więcej stanów niż w przypadku bitów, wykorzystywanych przez tradycyjne komputery.

Źródło: molchip.unizar.es

Natomiast według teorii multiwersum, komputery kwantowe wykonują bardzo szybkie kalkulacje, ponieważ pracują w wielu wszechświatach jednocześnie.

 

Kwantowa rosyjska ruletka

Ostatnim przykładem wskazującym na istnienie wielu wszechświatów ma być bardzo dobrze znana gra - rosyjska ruletka. Zakładając iż rewolwer jest kontrolowany przez właściwość kwantową która sprawia, że mamy równe 50% szans na przeżycie, im więcej razy będziemy chcieli zagrać, tym mniejsze prawdopodobieństwo przeżycia.

 

Tymczasem teoria multiwersum głosi, że w wyniku tej gry hazardowej, bez względu na to jaki będzie jej wynik i jak długo będziemy w nią grać, zawsze będzie istniał wszechświat, w którym przeżyjemy. Można to również rozumieć na inny sposób - jeśli uda nam się przeżyć rosyjską ruletkę kilka razy z rzędu, to we wszystkich innych wszechświatach będziemy martwi.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Nazwiskolubpseudonim

To prawda, we wszechświecie

To prawda, we wszechświecie równoległym żyją ci z satanistycznego ONZ/WHO/NWO zalecający seksualne "edukowanie " najmniejszych dzieci i opętana tęczowata oPOzycja w Polsce, marząca by realizujc te zalecenia spełnić swój komunistyczny sen o destrukcji państw i narodów poprzez indoktrynację, tu akurat  umysłów polskich dzieci. To musi byś inny świat bo nie ma w nim niczego co znamy i kochamy jako zdrowo myślący ludzie.

Skomentuj