Niecodzienne znalezisko w egipskim grobowcu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia podczas zwiedzania jednego z egipskich grobowców. Po analizie znaleziska naukowcy stwierdzili, że tajemnicza substancja to... ser liczący sobie około 3200 lat.

Archeolodzy byli na tropie grobu Ptahmesa, wysokiego rangą egipskiego urzędnika, ale przy okazji znaleźli coś znacznie bardziej zaskakującego. Wewnątrz grobowca dostrzegli pęknięte naczynie zawierające białą substancję. Badania wykazały, że ogromny słój przechowywał ser pochodzący sprzed ponad trzech tysiącleci. Archeolodzy zastanawiają się skąd pożywienie znalazło się w grobowcu. Niewykluczone, że życzeniem samego urzędnika było pochowanie go wraz ze swoim ulubionym przysmakiem, na wypadek gdyby zgłodniał...

Źródło: BBC News

Doktor Enrico Greco z Uniwersytetu w Katanii uważa, że analizowany materiał jest prawdopodobnie najstarszym znaleziskiem w postaci stałej, jakie kiedykowiek odkryto. Doktor uważa, że ser powstał głównie z mleka koziego oraz owczego, a jego prawdopodobny smak naukowcy określili jako bardzo kwaśny. Na wszystkich miłośników francuskiej kuchni i dojrzewającego nabiału czeka jednak rozczarowanie, ponieważ ser w obecnym stanie z pewnością nie nadaje się do spożycia.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
loading...

Skomentuj