Niemieckie SI będzie uczyć się identyfikacji UFO. Czy nadchodzi przełom?
Image
Hakan Kayal, profesor na Uniwersytecie Julius-Maximilians-Universität Würzburg (JMU) w Bawarii w Niemczech, zaproponował ciekawy sposób analizy przypadków UFO. System kamer wyposażony w sztuczną inteligencję obserwuje niebo i poszukuje niezidentyfikowanych obiektów. Obiekty są wykrywane i filtrowane przez sieć neuronową, która automatycznie rozpoznaje i klasyfikuje obiekty.
SkyCam to zaledwie test technologii do wykrywania niezidentyfikowanych zjawisk lotniczych z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji. Najnowsza wersja tego urządzenia, a więc SkyCAM-5, bazuje na czterech poprzednich modelach i od połowy grudnia 2021 roku jest eksploatowana na dachu budynku uniwersyteckiego JMU.
Algorytmy przetwarzania obrazu nieustannie obserwują niebo nad kampusem. Kamery są w stanie wykrywać obiekty pokroju samolotów, ale także krótkotrwałe zjawiska świetlne, takie jak błyskawice czy meteory. Profesor Kayal wykorzysta rozwój tego algorytmu i komponentów oprogramowania do wykrywania i identyfikowania UAP z większą precyzją.
Źródło: Hakan Kayal
Wraz z projektem SkyCAM-5 profesor Kayal pracuje również nad umieszczeniem w kosmosie miniaturowych detektorów UFO AI. SONATE-2, satelita wielkości pudełka po butach (30x20x10 cm) będzie wykonywać zdjęcia Ziemi w różnych zakresach spektrum światła. Instrument, zostanie wyposażony w pokładową sztuczną inteligencją podobną do SkyCAM-5. Badacz planuje wyposażyć ten system kamer w dodatkowe czujniki podczerwieni, aby móc obserwować niebo w innym zakresie fal.
Póki co, Kayal poszukuje środków na dalszą rozbudowę systemu wykrywania UAP. Następnym krokiem byłoby umieszczenie drugiego SkyCAM-5 obok pierwszego. Ruch na niebie byłby wówczas rejestrowany tylko wtedy, gdyby był obserwowany przez obie kamery jednocześnie. Przy takim systemie podwójnych kamer, można by wykluczyć błędy czujnika, które mogą wystąpić sporadycznie.
- Dodaj komentarz
- 3707 odsłon