Niesamowite odkrycie archeologiczne: doskonale zachowane zwłoki dziewczynki z plemienia Inków, liczące ponad 500 lat

Kategorie: 

youtube.com

Odnaleziono kilkunastoletnią dziewczynkę, która zmarła przeszło 500  lat temu. Przez pięć stuleci przeleżała na szczycie gór, zamarznięta w lodzie, co przyczyniło się do doskonałego stanu zachowania jej ciała. Obok niej w lodzie spoczywały dwie inne ofiary – dziewczynka w wieku sześciu lat i siedmioletni chłopiec. Opublikowane pierwsze wyniki badań, dotyczące znaleziska.

 

1. Próbki mumii badała grupa naukowców z City University of New York pod przewodnictwem Angelique Corthals. Zamiast tradycyjnej analizy DNA, naukowcy badali zawartość białek w tkankach i okazało się, że u pozornie zdrowej dziewczynki odkryto bakteryjną infekcję płuc, przypominającą gruźlicę.

2. Unikalna mumia została odkryta w 1999 roku na zboczach wulkanu Llullaillaco, która wznosi się na wysokość 6739 metrów nad poziomem morza na granicy Argentyny i Chile.

3. Na Llullaillaco znaleziono łącznie trzy mumie, które, w przeciwieństwie do tych zabalsamowanych egipskich, uległy zamarznięciu. Trwają badania ciała siedmioletniego chłopca i sześcioletniej dziewczynki. Zagadka tajemniczej śmierci dzieci nadal nie została rozwiązana.

4. Najprawdopodobniej trójkę dzieci uśmiercano, na co wskazywać ma bliskość znalezionych artefaktów w miejscu ich spoczynku w postaci złota, srebra, ubrań, misek z jedzeniem i ekstrawaganckich nakryć głowy z białych piór od nieznanych ptaków.

5. Historycy sugerują, że dzieci zostały wybrane przez Inków i uśmiercone z uwagi na niebywałą urodę (w dodatku, dzieci były uważane za bardziej czyste istoty niż dorośli). Inkowie rzadko składali ofiary z dzieci.

6. Wiadomo, że dzieci przed uśmierceniem były dobrze karmione przez cały rok „elitarnymi” produktami, tj. kukurydza, mięso suszone lam, choć wcześniej konsumowały zwykłą żywność chłopska, składającą się głównie z ziemniaków i warzyw.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Cabaj

Rzeczywiście....pikno

Rzeczywiście....pikno straśnie...szkoda że niedożyła naszych czasów..mogłaby hot-doga w poprzek wpie...
ciekawe czy wydepilowana...Za krótki film-powinno być wszystko pokazane od a do z.z tej "sekcji"

Skomentuj