Niewidzialny dialog wszechświata. Czy ciemna energia komunikuje się z ciemną materią?

Kategorie: 

Źródło: NASA

Ciemna energia i ciemna materia to dwie największe tajemnice nauki współczesnej. Składają się one na około 95% wszechświata, a mimo to nie wiemy praktycznie nic na ich temat. Jednak ostatnie badania sugerują, że ciemna energia, tajemnicza siła, która przyspiesza ekspansję wszechświata, może być powiązana z ciemną materią poprzez nieznaną siłę. Co więcej, ta energia może zmieniać się z upływem czasu.

 

Te założenia są oparte na modelu oddziaływań ciemnej energii Chevaliera-Polarsky'ego-Lindera. Teoria ta została zaproponowana jako wyjaśnienie dla dziwacznej obserwacji o długości 21 cm, którą naukowcy zrobili w 2018 roku. Według modelu, interakcja między ciemną materią a ciemną energią mogła przyspieszyć powstawanie gwiazd i galaktyk we wczesnym wszechświecie, co z kolei mogło wzmocnić sygnał 21 cm.

 

Zakłada się, że obserwowany sygnał jest związany z emisją obojętnego wodoru. Co dziwaczne, sygnał ten okazał się być dwukrotnie silniejszy, niż sugerują tradycyjne modele kosmologiczne. Astronomowie podejrzewają, że to nieznane oddziaływanie między ciemną energią a ciemną materią może tłumaczyć tę anomalie.

 

Mimo że modele ciemnej energii Chevaliera-Polarsky'ego-Lindera wydają się obiecujące, naukowcy nadal szukają dodatkowych dowodów. Badania ciemnej materii i ciemnej energii to na tyle nowe pole, że każda hipoteza musi zostać dokładnie przetestowana i zweryfikowana.

 

Niewątpliwie, by ostatecznie rozwikłać zagadkę ciemnej energii i ciemnej materii, potrzebne są dalsze badania. Naukowcy kontynuują prace nad nowymi modelami i poszukują innych obserwacji, które mogłyby dostarczyć nowych informacji. Jeżeli udowodniłoby się, że ciemna energia jest dynamiczna i oddziałuje z ciemną materią, mogłoby to zupełnie zmienić nasze zrozumienie wszechświata.

 

Na razie pozostaje nam czekać na wyniki dalszych badań, z nadzieją, że przybliżą nas do rozwiązania jednej z największych tajemnic wszechświata. Pomimo braku pełnego zrozumienia, odkrycie możliwości komunikacji między ciemną energią a ciemną materią, to prawdziwy przełom w kosmologii i otwiera nowe możliwości dla dalszych badań. Bez wątpienia jesteśmy świadkami początku ekscytującej nowej ery w naukach kosmicznych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj