Niezidentyfikowane kosmiczne mikroby przejmują kontrolę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: NASA

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), znajdującej się około 400 km od Ziemi, naukowcy odkryli kolonie nieznanych na naszej planecie mikroorganizmów. Te zmutowane szczepy bakterii stanowią poważne wyzwanie dla zdrowia astronautów oraz wymagają pilnego opracowania nowych metod walki z nimi.

 

Badania przeprowadzone przez naukowców i opublikowane w czasopiśmie "Microbiome Journal" ujawniły, że na ISS znajduje się aż 13 nowych, zmodyfikowanych szczepów bakterii. Wcześniejsze analizy z 2018 roku wskazywały jedynie na 5 takich mutantów, jednak bardziej szczegółowe badania genetyczne wykazały, że w środowisku stacji kosmicznej mikroorganizmy ewoluowały w zaskakujący sposób.

 

Okazuje się, że pod wpływem stresu związanego z niską grawitacją, wysokim poziomem promieniowania i podwyższoną zawartością dwutlenku węgla, bakterie stały się zarówno genetycznie, jak i funkcjonalnie odmienne od tych występujących na Ziemi. Co więcej, część z nich wykazuje również odporność na wiele stosowanych dotychczas leków.

 

Zrozumienie mechanizmów, które doprowadziły do tak niezwykłych mutacji, ma kluczowe znaczenie dla ochrony zdrowia astronautów przebywających na orbicie. Naukowcy podkreślają, że badane szczepy są zintegrowane z całymi społecznościami różnych mikroorganizmów, co dodatkowo utrudnia walkę z nimi.

 

Odkrycie tych kosmicznych mutantów otwiera również nowy, fascynujący rozdział w badaniach nad wpływem środowiska pozaziemskiego na ewolucję życia. Może to prowadzić do przełomowych odkryć, ale także stawiać nowe wyzwania dla przyszłych misji kosmicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj