Niezwykła gwiazda Tabby, wokół której może być zbudowana przez obcych sfera Dysona, znowu zaskakuje astrofizyków

Kategorie: 

Źródło: Internet

Naukowcy bacznie przyglądają się zagadkowej gwieździe o nazwie KIC 8462852. Odległy obiekt kosmiczny zachowuje się w dość nietypowy i nieprzewidywalny sposób - chodzi o nieregularne spadki jasności, których nie potrafimy w żaden sposób wytłumaczyć. Jednak im bardziej zależy nam na zbadaniu KIC 8462852, tym więcej odkrywamy "dziwności" z nią związanych.

 

Omawiana gwiazda znajduje się w konstelacji Łabędzia w odległości około 1 280 lat świetlnych. Ciało niebieskie jest znane ludzkości od 1890 roku. Pierwsze doniesienia o nieregularnych spadkach jasności pojawiały się już w 2011 roku, lecz KIC 8462852 zyskała na popularności dopiero w następnych latach. W 2015 roku, media z całego świata rozpisywały się o nietypowości obiektu.

 

Gwiazda Tabby, znana również jako gwiazda Boyajian, w przeciągu dwóch ostatnich lat straciła 1,5% na jasności. Jednak o wiele bardziej intrygujące są spadki, które w przeszłości wynosiły nawet 22%. Najnowsze odkrycie naukowców z Carnegie Mellon University również jest co najmniej zastanawiające. Okazuje się, że KIC 8462852 miała za sobą również okresy, w których doświadczyła dwóch wyraźnych wzrostów jasności.

Analiza danych obserwacyjnych, zebranych w ramach projektu All Sky Automated Survey (ASAS) w ciągu 11 lat oraz bardziej precyzyjnego programu All-Sky Automated Survey for Supernovae (ASAS-SN) w ciągu 2 lat wykazała, że gwiazda Tabby stała się jaśniejsza w 2007 i 2014 roku. Dotychczas naukowcy sądzili, że KIC 8462852 doświadczała jedynie spadków jasności, ale nie wzrostów. Zdaniem badaczy, nowe odkrycie może utrudnić próbę zrozumienia jej dziwnego zachowania, lecz teoria, według której gwiazdę zasłaniają wielkie chmury pyłu wciąż wydaje się bardzo prawdopodobna.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Jaroslaw

A nas chrzescijan wcale nie

A nas chrzescijan wcale nie zaskakuje i nie dziwi ta gwiazda, gdyż jak wierzymy i jak widzimy Ziemia jest płaska i nie wiruje. A gwiazdy jak mówi Biblia zostały stworzone dopiero trzeciego dnia i są swiatłami więc nie dziwi nas że raz świeca mocniej a raz słabiej:

I nastał wieczór, i nastał poranek - dzień trzeci.
Potem rzekł Bóg: Niech powstaną światła na sklepieniu niebios, aby oddzielały dzień od nocy i były znakami dla oznaczania pór, dni i lat
 Niech będą światłami na sklepieniu niebios, aby świecić nad ziemią! I tak się stało. Rodz 1.13-15

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex2

Na rzeczy jest to, że jak

Na rzeczy jest to, że jak elity rozpoczną armagedon i będą przestawiać lądy i oceany masowo nas zabijając, to zanim skończą, ludzkość mogłaby sie im dobrac do dupy, więc odgrzali kotlet z mitologii summeryjskiej o NIBIRU... A NIBIRU nigdy nie porzyleci, bo co narozrabiała w naszym układzie słonecznym to ma już za sobą... Została ziemskim Księżycem...

...Angelus Maximus Rex

Skomentuj