Niezwykłe odkrycie! Średniowieczna ilustracja syreny zawiera obiekt UFO

Kategorie: 

Źródło: British Library

Przechowywana w Brytyjskiej Bibliotece Narodowej XVI wieczna mapa przedstawiająca linie brzegową obojga Ameryk, zainteresowała sobą ufologów. Jak się okazało, jedna z zawartych na niej ilustracji przedstawia podobiznę syreny, trzymającej w dłoni coś co zdaniem wielu osób przypomina obiekt UFO.

Mapa została wykonana przez Diego Gutiérreza i Hieronima Cocka, oraz opublikowana w 1562 r. w Antwerpii. Do XVIII wieku była to największa mapa linii brzegowej tego regionu. Zawarte na niej rysunki papug, małp, syren, potworów morskich, kanibali, gigantycznych Patagończyków i wybuchającego wulkanu w Meksyku oraz liczne osady, rzeki i góry interesowały sobą historyków już od dziesięcioleci.

Pomijając jednak przedstawione tam obrazy smoków morskich i kanibali, lewy dolny róg mapy, w pobliżu "Tierra del Fuego", archipelagu na południowym krańcu kontynentu południowoamerykańskiego. Ilustruje on ówczesne wyobrażenie syreny i najprawdopodobniej nikt nie zainteresowałby się tym rysunkiem gdyby nie fakt, że trzymany przez nią przedmiot, jest niezwykle podobny do obiektów znanych dziś jako UFO. Choć w tym wypadku  mamy chyba doczynienia z ich wodnymi odpowiednikami czyli z USO.

Oczywiście jest to jedynie dzisiejsze skojarzenie, które mimo iż wydaje się uzasadnione może daleko odbiegać od tego co miał na myśli autor ilustracji. Sugeruje się, że dziwny dysk znajdujący się w dłoni syreny może być lustrem, na co ma wskazywać fakt iż jej druga ręka zdaje się czesać jej włosy. Bez wątpienia, takie wyjaśnienie jest bardziej realistyczne niż wersja z latającym spodkiem pochwyconym przez syrenę.

Czy jednak możemy być pewni, że dziwny przedmiot jest zwykłym lustrem? Nie należy zapominać, że dziwny spodek zaobserwowany na mapie przypomina UFO głównie ze względu na rozwój dzisiejszej popkultury. Jesteśmy do tego stopnia przyzwyczajeni do wizerunku szarego obcego podróżującego latającym spodkiem, że każdy obraz tego typu, nasuwa nam identyczne skojarzenia.

Aby poznać prawdę na temat tej ilustracji, musielibyśmy posiadać wiedzę jej twórcy. Nie wykluczone, że powstanie tego rysunku miało związek  z jego osobistymi doświadczeniami podczas żeglugi których to interpretacja może być dla nas niezwykle kłopotliwa. Dziwny spodek w dłoniach syreny może być zarówno dziwacznie narysowanym lustrem co zagadkowym obiektem zaobserwowanym w towarzystwie równie tajemniczych istot. Bez większej ilości danych na ten temat, możemy jedynie gdybać.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Znawca, ale i realista

A nie może to być po prostu

A nie może to być po prostu kapelusz? Natomiast syrena w między czasie czesze włosy? Choć nie wykluczone, że faktycznie, może to być również i UFO, które często w tym rejonie daje o sobie znać...Hmmmm/

 

Strony

Skomentuj