Niezwykłe odkrycie w jaskini Denisowa - bransoletka sprzed 40 tysięcy lat nosi ślady użycia zaawansowanej obróbki

Kategorie: 

Źródlo: siberiantimes.com

Denisowianie to tajemniczy lud, który zamieszkiwał Syberię jeszcze przed 40 tysiącami lat. Wytworzyli oni cywilizację, o której wciąż bardzo niewiele wiemy i wyginęli. Trwające obecnie wykopaliska przynoszą kolejne sensacyjne odkrycia jak ten najstarszy element biżuterii, który został kiedykolwiek odnaleziony.

 

Ostatnie badania kierują naukę na nowe tory. Wszystko za sprawą tajemniczych denisowian, których ślady odkryto niedawno w Azji. Analiza genetyczna dowiodła, że około 50 tysięcy lat temu denisowianie krzyżowali się z ludźmi i wiele z puli genów mamy wspólnych z nimi. Wiadomo to, ponieważ w jaskini w Rosji odnaleziono szczątki istot tego nieznanego gatunku. Potem wykonano analizę genetyczną i potwierdzono, że był to kolejny gatunek humanoida koegzystujący w jednym czasie na Ziemi.

[ibimage==24570==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Foto: Anatolij Derevyanko i Michaił Shunkov, Anastasia Abdulmanova.

Teraz dzięki znalezisku z jaskini Denisowa na syberyjskim Ałtaju, okazuje się, że umieli oni dokonywać zaawansowanej obróbki i odwiertów w kamieniach. To bardzo zaskakujące, bo okazuje się, że te hominidy tworzyły dużo bardziej zaawansowaną cywilizację niż nam się wydawało. Technologia produkcji takich bransolet jest bardziej powszechna w znacznie późniejszym okresie, w epoce neolitu. Nie jest do końca jasne w jaki sposób denisowianie mogli stworzyć taką bransoletkę.

[ibimage==24569==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Bransoletka wykonana z chlorynu - Wewnątrz ślady wiercenia - Foto: Anatolij Derevyanko i Michaił Shunkov, Anastasia Abdulmanova.

Rosyjscy naukowcy powiedzieli, że znaleziono dwa fragmenty bransoletki o szerokości 2.7 cm i grubości 0,9 cm. W pobliżu jednego z obecnych pęknięć wywiercono otwór o średnicy około 0,8 cm. Naukowcy odkryli, że prędkość obrotowa wiertła była dość wysoka, a jego wahania minimalne. Ten sposób wiercenia to technologia poznana dużo później i nikt się nie spodziewał tego od stworzeń uważanych za osobny gatunek prymitywnych istot z rodziny człowiekowatych (Hominidae). To sugeruje, że denisowianie byli najbardziej postępowym podgatunkiem człowiekowatych, znacznie przewyższającym neandertalczyków i ludzi.

[ibimage==24571==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Zęby denisowian są zupełnie inne od ludzkich oraz neandertalskich

[ibimage==24572==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika out

wiek przedmiotów okresla sie

wiek przedmiotów okresla sie po glebokosci i rodzaju  i wieku ziemi w jakiej je odkopano.... a wiek ziemi okresla sie na podstawie wieku przedmiotow i skamienielin jakie w niej odnaleziono. suma sumarum nikt nic nie wie dokladnie domniema a różnice coż jeden powie ze ma milion lat drugi ze co najwyżej pare tysiecy. ale kogo to obchodzi.

Portret użytkownika lis

I znowu się okazuje, że my to

I znowu się okazuje, że my to nie alfa i omega ziemskich cywilizacji. A ile znalezisk nie jest ujawniona przez różne agencje rządowe "dla dobra obywateli". Wyszło by na jaw, że nie jesteśmy naj, naj, naj, tylko marnym trybem w dziejach ludzkości, który się różni tym, że dąży do samozagłady.

Portret użytkownika Baran & Owca

....zastanawiałem się zawsze

....zastanawiałem się zawsze AdddMiiiNNiiieeee jak ty to znosisz takie wpisy , takich ignorantów , którzy szukają i sami nie wiedzą czego szukają w takich informacjach jak ta i popisują się takimi wpisami , bo pewnie jest pasjonatem z pasji , albo inny znawca tematów wszystkich ! ale teraz już wiem , że trzeba mieć jakiś ubaw z takich pasjonatów wielu tematów , bo o czym to może świadczyć taka biżuteria ??? ... tylko o jednym , ze ktoś troszke nad tym popracował żeby to jakoś wyglądało i nie zdawał sobie sprawy z tego że to przetrwa 30-40 tysięcy lat i to na 100 % musiał być jakiś pasjonat !!! ... a warsztaty z wypalania ceramiki i analiza składu gliny do wyrobu naczyń też jest ciekawa ale to tylko dla samych pasjonatów a nie dla degeneratów ... jacy by oni nie byli ....

Portret użytkownika pasjonat

jakbym cale zycie wiercil

jakbym cale zycie wiercil kamien ptasia koscia tez bym wyginal....
 
polecam zalozyc portal tylko archeologia i przestac meczyc publike takimi gniotami, inaczej zacznijmy tu warsztaty z wypalania ceramiki, przeanalizmujmy tez jak w czasie wiekow zmieniał sie sklad gliny do wyrobu naczyn.
 
 

Myślę, więc jestem...

Myślę, więc jestem...

Skomentuj