Niezwykły księżyc Saturna wygląda jak latający spodek

Kategorie: 

Źródło:

Sonda kosmiczna Cassini od kilku lat prowadzi eksploracje Saturna i jego licznych księżyców. W tym czasie na Ziemię były wysyłane zdjęcia niezwykłej jakości. Tym razem naukowcy z NASA przyjrzeli się niewielkiemu saturnowemu księżycowi Pan. Okazało się, że wygląda on jak latający spodek.

 

Niektórzy jednak mają raczej inne skojarzenia i nazywając kształt tego księżyca używają raczej kulinarnych określeń, sugerując, że wygląda jak pieróg, albo ravioli. Z kolei zwolennicy astronomicznego podejścia twierdzą, że malutki księżyc Pan stara się imitować Saturna. Jak jednak mógł powstać obiekt o tak dziwnym kształcie? 

Zdjęcia, które nadesłała 7 marca sonda Cassini, mają być jeszcze poddane postprocessingowi, co zapewni jeszcze większą ich szczegółowość, ale i bez tego widać, że księżyc ten wygląda jak wyobrażenie latającego spodka. Wynika to ze zjawiska zwanego akrecyjnym zniekształceniem równikowym, które zostało wywołane przez nietypowe warunki grawitacyjne panujące w tej części przestrzeni kosmicznej, w której przebywa, czyli w przerwie Enckego w pierścieniu A Saturna. Zresztą mierzący raptem 20 km księżyc Pan odpowiada za powstanie tej przerwy.

W okolicy orbity tego ciała niebieskiego znajduje się sporo pyłu, który sprzyja akrecji, czyli temu samemu procesowi, który spowodował powstanie pierścieni wokół Saturna. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary tego satelity, zamiast formowania się typowego dysku akrecyjnego doszło do powstania struktury wokół równika, która wygląda na tyle niezwykle, że doczekała się paranormalnych i kulinarnych skojarzeń. 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Rasta4Peace

ten kawałek kamyka wyglądał

ten kawałek kamyka wyglądał na cudownie zbudowany pojazd technologii przed nami ukrywanej. Cudo techniki ukrytej przed nami, już przestajemy być dziećmy, juz coraz wiecej jest gotowych na prawde wyzwolenia!!! aaaaaaaaaaaaaaaaaa hahahahaha

V.i.P.
~~ Victoria Is Peace ~~

Portret użytkownika ajwaj

Ja tam nie chcę niczego

Ja tam nie chcę niczego sugerować, ale skoro coś unosi się w przestrzeni jak ufo, wygląda jak ufo to jest to ufo!! ...albo demon który zastawił się na cnotę Ziemian, a bogu go powstrzymał przez zaczarowanie w pierożek.

Portret użytkownika Homo sapiens

Ktoś zlepił dwie wielkie

Ktoś zlepił dwie wielkie krople płynnej skały, one nie musiały być rzgrzane do tysięcy stopni, ale to mogło być błoto, lub naturalny cement, który występuje w naturze gdy się mieszają odpowiednie składniki, a skutkiem jest właśnie skała, Jakie jest prawdopodobieństwo takiego zdarzenia ? I dlaczego nie ma więcej takich zlepków ? Ktoś zaprojektował Układ Słoneczny... 

Istniało wiele wyjaśnień sposobów jego powstania i każdy z nich upadł. Wyniki badań zaprzeczają obecnym teoriom powstania Układu Słonecznego. Najbardziej popularny pogląd głosi, że Układ Słoneczny powstał z wirującego obłoku gazów i pyłów. Jeżeli Słońce, planety i Księżyc powstały z tego samego materiału to powinny być do siebie podobne. Jednak każda planeta jest wyjątkowa. Skoro 85% Słońca to wodór i hel to Ziemia, Mars lub Wenus powinny mieć podobny skład. Tymczasem mniej niż jeden 1% pierwiastków tych planet to wodór lub hel.Skoro Układ Słoneczny ewoluował, to wszystkie planety powinny obracać się w tym samym kierunku. Jednak Pluton i Wenus obracają się w kierunku przeciwnym, a orbita Uranu jest pochylona na jeden bok i zatacza koło. Wszystkie księżyce powinny okrążać swoje planety w ten sam sposób, lecz przynajmniej 6 z nich krąży odwrotnie, co więcej Neptun, Saturn i Jupiter mają księżyce poruszające się w obydwu kierunkach. Powiększanie planety przez wiele małych kolizji dałoby w rezultacie prawie nieruchomą planetę, gdyż oddziaływania ciał byłyby samowyrównujące. Ale wszystkie planety obracają się, niektóre szybciej niż inne. Rozrastające się planety gazowe jak Jupiter stanowią dla ewolucjonistów przeszkodę nie do pokonania ponieważ gazy szybko rozpraszają się w przestrzeni, w próżni i nawet młode gwiazdy podobne do naszego Słońca nie mają wystarczającej ilości krążącego wodoru lub helu żeby wytworzyć choć jeden Jupiter. Naukowcy nie mają odpowiedzi na pytanie dlaczego 4 planety mają obręcze i dlaczego każda z nich jest tak niepowtarzalna. Teorie na temat początków księżyców są także chybione. To, że pierwiastki księżyca są tak różne od pierwiastków Ziemi. A płaszczyzna obrotu księżyca różna od płaszczyzny jej obrotu wokół Słońca i wokół własnej osi dostarcza mocnych dowodów na to, że księżyc od początku poruszał się po własnej orbicie.Nie ma żadnych dowodów na to, że układ planetarny mógł powstać przy pomocy czysto mechanicznych środków.    

Nasz układ słoneczny - Spike Psarris (FULL MOVIE 1:28:40)

https://www.youtube.com/watch?v=SjdIL2KKCN0

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika Rasta4Peace

PRZESTAŃ PIE****IĆ!!! -

PRZESTAŃ PIE****IĆ!!! - Napisze to w imieniu wielu tysięcy ludzi dobrze są świadomi kłamstwa tej rzeczywistości. 
Oglądam co znów nowy serial science fiction, te efekty specjalne...
Przestan gadać rzeczy których usłyszałeś.
Albo wiesz... i nie mówisz nam prawdy albo dalej głupio wierzysz w to co nam pokazują!!!

V.i.P.
~~ Victoria Is Peace ~~

Skomentuj