Niezwykły skarb Wikingów odkryty na norweskiej farmie

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Prowincja Rogaland w Norwegii skrywa niezwykłe dziedzictwo z czasów Wikingów. Podczas zwykłego sprzątania pola na rodzinnym gospodarstwie, norweski rolnik wraz z synem natknęli się na coś zupełnie nieoczekiwanego - rzadki miecz wikingowski.

 

Początkowo mężczyźni pomylili broń z metalowym odpadem, ale szybko zdali sobie sprawę, że trzymają w rękach niezwykły artefakt. Wezwani na miejsce archeolodzy potwierdzili, że jest to pierwszy taki miecz odkryty w tej prowincji.

 

Badania rentgenowskie odsłoniły intrygujące szczegóły. Na ostrzu miecza widniał krzyż oraz imię "Ulfbert" - wskazujące na frankońskiego mistrza, który go stworzył. Taka wysokiej jakości broń była produkowana w Cesarstwie Franków (dzisiejsze Niemcy) w latach 900-1500. Dzięki dużej zawartości węgla, miecze te były niezwykle trwałe.

 

Naukowcy znają około 170 tego typu mieczy, z których większość została odnaleziona w Skandynawii. Zgodnie z najstarszym norweskim tekstem prawnym, Prawami Gulathing, miecz był bronią obowiązkową, którą wolni musieli nosić podczas zgromadzeń.

 

Ten niezwykły artefakt z czasów Wikingów nie tylko rzuca nowe światło na historię regionu, ale także przypomina o bogatym dziedzictwie kulturowym, które wciąż czeka na odkrycie. Dla norweskiego rolnika i jego syna, zwykłe sprzątanie pola zamieniło się w niezwykłe spotkanie z przeszłością.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj