Nikola Tesla - co człowiek "z przyszłości" mówił na temat przyszłości

Kategorie: 

Źródło: AI

Nikola Tesla był serbsko-amerykańskim inżynierem, fizykiem i wynalazcą, który pracował w dziedzinie elektryki i elektroniki. Urodził się w 1856 roku w Chorwacji, a zmarł w 1943 roku w Nowym Jorku. Studiował na Politechnice w Praze i Uniwersytecie w Pradze. Pracował dla Thomasa Edisonsa, ale ich współpraca zakończyła się konfliktem.

 

 

Tesla był odpowiedzialny za wiele ważnych odkryć i wynalazków, w tym systemy rozdzielania energii elektrycznej, silniki elektryczne, radiolokację, bezprzewodową komunikację i niektóre aspekty teorii elektromagnetyzmu. Jego prace miały wpływ na rozwój wielu dziedzin, w tym elektrotechniki, elektroniki, radioelektroniki, a także medycyny.

 

Był on znanym i uznanym inżynierem, fizykiem i wynalazcą, który przyczynił się do rozwoju wielu dziedzin nauki i technologii. Niektórzy ludzie uważają, że jego prace były przed swoim czasem i że miał on dostęp do tajemnej wiedzy lub technologii, ale nie ma na to żadnych naukowych dowodów. Jednak wiele z tego, co nas dzisiaj otacza, Tesla przewidział sto lat temu.

 

W 1926 roku magazyn Collier's opublikował rozmowę z wynalazcą Nikolą Teslą, której treść była wówczas szokująca. W nim słynny naukowiec dokonał niesamowitych (jak na swoje czasy) prognoz dotyczących przyszłości, a zwłaszcza XXI wieku.

 

Przez lata poczynił wiele przepowiedni, z których wiele się spełniło. Przewidział na przykład, że w przyszłości będzie zupełnie inny porządek, w którym kobiety będą odgrywać dominującą rolę. Ludzkość zacznie się ze sobą komunikować dzięki prostym urządzeniom przenośnym. Samoloty będą sterowane bezzałogowo i nie tylko.

 

10 niesamowitych prognoz Nikoli Tesli, które okazały się prawdziwe

1. Połączenie bezprzewodowe

Gdyby przemysłowiec John Morgan nie był skąpy we wspieraniu rozwoju Tesli, serbski naukowiec mógłby dojść do wynalezienia Internetu – przynajmniej twierdził, że wieża Wardenclyffe będzie w stanie bezprzewodowo przesyłać głos, tekst i obrazy do dowolnego miejsca na świecie. świat.

Twierdził, że obrazy były już przesyłane przewodowo (telegraficznie) na krótkie odległości, ale w przyszłości transmisja bezprzewodowa sprawi, że odległość będzie nieograniczona.

 

2. Drony/pojazdy zdalnie sterowane

Łódź bez wioseł, która sama ślizga się po wodzie - taki widok pojawił się przed oczami tych, którzy oglądali demonstracyjny eksperyment Tesli w 1898 roku. Używając wymyślonego przez siebie pilota, baterii i przełączników, inżynier z brzegu obrócił ster łodzi, uruchomił śrubę napędową i zapalił światła burtowe na pokładzie, co jak na tamte czasy wyglądało niesamowicie.

 

W rzeczywistości Tesla przedstawiła pierwszy na świecie prototyp prawdziwego robota 22 lata przed tym, jak czeski pisarz Karel Capek wymyślił samą definicję takiej techniki, a we współczesnym świecie zajęła ona silne miejsce i nadal się rozwija.

 

3. Zautomatyzowana siła robocza

Już w latach trzydziestych XX wieku technologia rozwinęła się tak bardzo, że zwykłe ludzkie czynności były wykonywane przez zautomatyzowaną siłę roboczą. W 1935 roku Nikola Tesla przewidział, że roboty i maszyny niemal całkowicie zastąpią ludzką pracę. Chociaż tak się jeszcze nie stało, jest więcej niż jasne, że maszyny już zastępują ludzkie ręce w wielu branżach, a eksperci często wskazują to jako jedno z największych wyzwań przyszłości, ponieważ wiele osób traci pracę z powodu technologii.

 

4. Tania energia odnawialna

Nikola Tesla uważał, że cały świat wypełniony jest nieskończoną ilością energii, którą przy odpowiednim poziomie wyposażenia technicznego można wykorzystać za darmo w dowolnym miejscu i czasie.

 

Wierzył również, że możemy wykorzystać wodę do wytwarzania taniej energii odnawialnej, która zastąpiłaby konwencjonalne, drogie źródła. Chciał nawet dawać ludziom darmową energię, co bardzo nie podobało się jego inwestorom.

 

5. Telefony komórkowe/smartfony

Nikola Tesla przewidział, że na świecie pojawią się małe urządzenia bezprzewodowe, które będą łączyć różne technologie i połączenia bezprzewodowe. Choć nie wypowiedział wprost słów „telefon komórkowy” czy „smartfon”, jego opis z 1926 roku brzmi podobnie.

Opisał urządzenie, które pozwoliłoby nam widzieć i słyszeć się nawzajem tak, jakbyśmy rozmawiali twarzą w twarz i byłoby wystarczająco małe, aby nosić je w kieszeni.

 

6. Autonomiczne samochody

W 1898 roku Nikola Tesla zaproponował zbudowanie powozu samochodowego, który mógłby samodzielnie wykonywać różne operacje. Minęło kolejne 100 lat, zanim stało się to rzeczywistością, ale teraz firma o tej samej nazwie (Tesla) udowodniła, że ​​jest to technologia przyszłości.

 

7. Wzrost znaczenia ochrony środowiska

Jedną z najważniejszych prognoz Tesli jest wzrost ochrony środowiska. Zakładał, że stanie się to do 2035 roku, ale stało się to znacznie wcześniej – Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska powstała 35 lat później, w 1970 roku.

 

8. Wzmocnienie pozycji kobiet

Tesla przewidział, że w przyszłości kobiety będą odgrywać dominującą rolę. Zasugerował, aby kobiety otrzymały wykształcenie równe mężczyznom i zaczęły zajmować kierownicze stanowiska w społeczeństwie.

 

9. Nauka stanie się ważniejsza dla społeczeństwa

W jego czasach polityka i wojna były dominującymi tematami w społeczeństwie. Jedna z przewidywań Nikola Tesli była taka, że ​​w przyszłości gazety skupią się bardziej na nauce niż na polityce, a społeczeństwo będzie znacznie bardziej zainteresowane najnowszymi odkryciami niż wojnami. Podczas gdy polityka wciąż trafia na pierwsze strony gazet, kanałów informacyjnych i mediów społecznościowych, ludzie na ogół bardziej interesują się nauką niż za życia Tesli.

 

10. Bezprzewodowe wiadomości

Tesla przewidział, że drukowane gazety zostaną zastąpione, a wiadomości będą dostarczane bezprzewodowo. Przewidział, że wszystko będzie dostępne dla ludzi w domu każdego dnia.

 

Nikola Tesla jest do dzisiaj ceniony przez ludzkość za jego wkład w rozwój nauki i technologii, szczególnie w dziedzinie elektryczności. Jego prace miały decydujący wpływ na rozwój wielu dziedzin. Jego prace były ważne dla rozwoju wielu dziedzin, a jego wynalazki i odkrycia znacznie przyczyniły się do postępu technologicznego i naukowego.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj