Noc Świętojańska - Zapomniane pradawne święto naszych przodków

Kategorie: 

Nos Świętojańska - wyobrażenie obrzędów

Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości powszechnie obchodzone na obszarze całej słowiańszczyzny , obchodzone w dzień przesilenia letniego. W Polsce znane pod innymi nazwami w zależności od rejonu. Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystości te są znane, jako sobótka a na Warmii i Mazurach jest to palinocka, nazwa Noc Kupały używana jest na Mazowszu i Podlasiu.

 

Przez wieki Kościół zwalczał ten obyczaj a nie mogąc go wytępić z obyczajowości ludowej zasymilował go nadając kupalnocce patrona Jana Chrzciciela z racji, że stosował rytualną formę chrztu poprzez kąpiel. Wybitny badacz i znawca słowiańszczyzny Aleksander Gieysztor etymologie nazwy kupała wywodzi z obrzędowej pierwszej w roku kąpieli w rzece, poświadczają to świadectwa staroruskie i bułgarskie. Przyglądając się szczegółom uroczystości zauważamy, że nie mają one w całości charakteru wodnego a dominującym składnikiem jest obrzęd ognia.

 

Stąd nazwę kupała czasami próbuje się wyprowadzać od indyjskiego słowa kup „ jarzyć” inną możliwością jest wywiedzenie nazwy od indoeuropejskiego słowa kump, co oznacza grupę, gromadę, zbiorowość. Natomiast sobótka to słowo wymyślone przez kościół i od samego początku pejoratywne znaczące tyle co mały sabat. Jak silnie zakorzeniony był to obyczaj świadczą stare teksty np.: Marcin z Urzędowa w 1562 odnotował  „tam też tej nocy ognie paliły, tańcowały, śpiewały, diabłu cześć a modłę czyniąc. Tego obyczaju pogańskiego do tych czasów w Polszcze nie chcą opuszczać niewiasty”

Jeszcze w XIX wieku w Krakowskiem jak odnotowano „palą sobótki od Ojcowa do Lanckorony, od wzgórz Chełmskich poza mogiłę Wandy, cały widnokrąg goreje tysiącem ognisk po wzgórkach, jak nieprzejrzane obozowisko wśród nocy” Paweł Jasienica podał, że ostatni zarejestrowany przypadek prawdziwie pogańskiego świętowania kupały miał miejsce w 1937 r. na Opolszczyźnie.

 

Uroczystości rozpoczynano od rytualnego rozpalenia ognia, po uprzednim wygaszeniu wszystkich palenisk we wsi. Odbywało się to w sposób archaiczny „krzesząc ognia deskami” jak napisał Marcin z Urzędowa w XVI wieku, a wiec poprzez szybkie pocieranie kawałków drewna. W tym celu używano drewna jesionu i brzozy niektóre źródła wspominają wyłącznie drewno dębowe. Ogień tak uzyskany nazywano ogniem żywym. Centralnym punktem uroczystości było ognisko, w którym palono magiczne zioła i ofiary z drobnej zwierzyny, co miało zapewnić urodzaj oraz płodność zwierząt i ludzi.

 

Tańcom kobiecym kołem przy ognisku towarzyszyły pieśni, kobiety przyozdobione były przepaskami i wiankami z piołunu, ziela magicznego i leczniczego. Zasuszone wianki zakładano bydłu na rogi, co miało chronić od chorób i uroków. Przez ognisko skakano w parach lub pojedynczo (czasami z figurką Kupały na plecach domniemanego bóstwa miłości), co miało wymiar oczyszczający oraz miało chronić od wszelkiego zła i nieszczęść. Serbowie o świcie odpalali od dogasających ognisk pochodnie i obchodzili z nimi domostwa, co miało chronić od złych duchów.

Przy ognisku wróżono i swatano młode pary, wróżono z rumianku, kwiatów z dzikiego bzu, cząbru i siedmioletniego krzewu kocierpki. U Słowian wschodnich praktykowano palenie słomianej kukły na Białorusi zwanej Marą lub ukwieconą głowę końską lub krowią albo też koła na żerdzi (symbol słoneczny) czy wysoko zatknięty snopek siana. Drugim elementem uroczystości był obrzęd wody. Na Białorusi topiono kukłę Mary lub Kupały lub głowę końską albo krowią ofiary te miały przebłagać wszystkie złośliwe i niebezpieczne istoty wodne jak utopce i wodniki .Uroczystości kupałnocki otwierały sezon kąpielowy i czyniły zbiorniki wodne bezpieczniejszymi. Obrzęd wody polegał na puszczaniu wianków.

 

Dziewczęta w zbiorowej ceremonii wśród śpiewów i tańców puszczały z prądem rzeki wianki z zapalonymi świecami trochę dalej na wianki czekali chłopcy, jeśli wianek wyłowił kawaler oznaczało to, że dziewczyna szybko wyjdzie za mąż, jeśli płynął niewyłowiony to znaczy, że wyjdzie za mąż, lecz nieprędko a jeśli płonął lub zaplątał się w sitowie to znaczy, że dziewczyna zostanie starą panną. Ceremonia ta stanowiła ważne narzędzie matrymonialne gdyż tej nocy młoda kobieta mogła sama wybrać swego oblubieńca i uniknąć małżeństwa zaaranżowanego przez głowę rodziny. Nasycenie tej nocy dziwnością i magią prowadziło do orgiastycznego zachowania młodych uczestników.

Młode pary skojarzone ceremonią puszczania wianków chętnie oddalały się od ognisk, wykorzystując inny zwyczaj świętojański, poszukiwanie kwiatu paproci zwanego też Perunowym kwiatem. Szczęśliwy znalazca Perunowego kwiatu miał zostać obdarzony bogactwem, siła i mądrością. Kiedy o świcie pary powracały do ognisk przepasane bylicą trzymając się za ręce skakały przez płomienie, co symboliczne kończyło obrządek przechodzenia przez wodę i ogień. Tego jednego dnia skok ów stanowił rytuał zawarcia małżeństwa.

 

Obyczaje naszych przodków powracają powoli do łask a to za sprawą powracającego zainteresowania naszym folklorem. W wielu miastach organizowane są masowe imprezy luźno tylko osadzone w realiach, jednak spełniające role budowania świadomości u ludzi. Należy tu wspomnieć o tzw. Krakowskich Wiankach czy jarmarku świętojańskim we Wrocławiu. Odkąd pamiętam na szczycie dolnośląskiej góry Ślęży koło Sobótki spontanicznie w noc świętojańską zbierała się młodzież by bawić się przy ognisku i muzyce. Czyż nie lepiej byłoby zastąpić obce nam walentynki nocą świętojańską naszym rodzimym świętem miłości?

 

Pielęgnujmy i praktykujmy naszą tradycje by nie zaginęła, bo cóż jest wart naród nieznający swych korzeni. Nie trzeba być świadomym praktykującym rodzimowiercą, wystarczy, że np. : w formie zabawy w domu lub szkole dzieci wykonają Marzannę i spławia ja w rzece w pierwszy dzień wiosny i w ten sposób pożegnają zimę, jak to było normalne jeszcze 25 lat temu. Ocalmy od zapomnienia tradycje, z której wyrośliśmy.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika H.K.

Krwiożercza, żydowska sekta

Krwiożercza, żydowska sekta chrześcijan ukradła wszystkie nasze, pradawne święta i wszystkie nasze, pradawne święte miejsca. Ukradła nawet imiona naszych bogów. Jesus, to bóg Nordycki. Ta żydowska sketa ukradła jego imię i nadała je swojemu, żydowskiemu Joszue. Nadali też Joszule wszystkie atrybuty boga Jesusa. Skopiowali dla śmierci Joszuy śmierć naszego Odina. Ta bandycka, globalistyczna z założenia sekta, kradła nazwy, wierzenia i mordowała na każdym kroku, aby nacja żydów-niewolników zdobyła władzę absolutną nad Ariami. Obudźcie się zniewoleni Ariowie! Przejżyjcie na oczy! Zauważcie wreszcie to gigantyczne, żydowskie kłamstwo i mistyfikację, a zaczniecie żyć normalnie i dostatnio, jak wasi przedżydowscy (przedchrześcijańscy) przodkowie. To ta, żydowska sekta przyniosła do aryjskiej europy zacofanie, rzezie, choroby i ciemnotę. To ona przyniosła tu brak tolerancji. To ona teraz bezczelnie wrzeszczy, że nasza, aryjska Europa ma rzekomo żydowskie (chrześcijańskie) korzenie! Uświadomcie sobie wreszcie Ariowie, kim naprawdę jesteście! Uświadomcie sobie wrescie, że nie macie NIC wspólnego z tą żydowską zarazą, jaką jest chrześcijaństwo! Zacznijcie znowu być sobą!

Portret użytkownika Olena

"Krwiożercza, żydowska sekta

"Krwiożercza, żydowska sekta chrześcijan ukradła wszystkie nasze, pradawne święta i wszystkie nasze, pradawne święte miejsca."-Jaka krwiożercza,jaka żydowska,jaka sekta? 

-Chrześcijanie nikogo teraz nie zabijają. Tak bardzo zostało to zniszczone przez złych chrześcijan,że ludzie do dzisiaj to obchodzą. Można powiedzieć,chrześcijaństwo ocaliło to od zapomnienia.

-Żydowska? Chrześcijaństwo ma korzenie w judaiźmie,tylko różnią nas:święta,tradycje i to,że oni nie uznają Jezusa jako Boga.

"Ukradła nawet imiona naszych bogów"-??? Kiedy?

"Jezus to bóg nordycki"-nie skomentuję. Niby skąd bierzesz takie rewelacje? Chory jesteś? To idź do psychiatry a nie się wyżywasz na forum. Jezus to grecka forma imienia Joszue,bo tamta jest chyba aramejska.

"Skopjowali dla Joszuy śmierć naszego Odina"-Czy przypadkiem Odyn się nie poesił na drzewie? Jezus został ukrzyżowany i zmartwychwstał.

"Ta bandycka, globalistyczna z założenia sekta"-Ile jeszcze razy powtórzysz sekta? Trzeba ci chyba wyjaśnić,co to jest «odłam wyznaniowy jakiejś religii; też: grupa ludzi skupiona wokół jakiegoś przywódcy, mająca własną religię"-Chrześćijaństwo ma blisko 2 miliardy wyznawców(tak mówią przynajmniej dane statystyczne,ale na pewno jest ich dużo).

"Obudźcie się zniewoleni Ariowie! Przejżyjcie na oczy! Zauważcie wreszcie to gigantyczne, żydowskie kłamstwo i mistyfikację, a zaczniecie żyć normalnie i dostatnio, jak wasi przedżydowscy (przedchrześcijańscy) przodkowie. To ta, żydowska sekta przyniosła do aryjskiej europy zacofanie, rzezie, choroby i ciemnotę. To ona przyniosła tu brak tolerancji.-Bo rzezi,chorób,ciemnoty czy nietolerancji nigdy wcześniej nie było,nie. To ciekawe,bo Jezus właśnie nauczał o tolerancji i miłości drugiego człowieka.

""To ona teraz bezczelnie wrzeszczy, że nasza, aryjska Europa ma rzekomo żydowskie (chrześcijańskie) korzenie!"-Ktoś wrzeszy? Wszyscy doskonale wiedzą,że wcześniej były tu inne wierzenia. 

""Uświadomcie sobie wrescie, że nie macie NIC wspólnego z tą żydowską zarazą, jaką jest chrześcijaństwo! Zacznijcie znowu być sobą!"-Mamy dużo wspólnego. To między innymi na tym budowała się nasza tożsamość,nasza siła. Kościół był ostoją polskości,kiedy byliśmy pod zaborami,religia była nauczana w języku polskim,wielu naszym bohaterom wiara dodawała sił,by walczyć dalej.

Ogarnij się. 

 

Portret użytkownika caponetti

Tradycja jest wporządku tylko

Tradycja jest wporządku tylko wtedy kiedy nie jest konieczne brać w niej udział. Bo jeżeli jest nakaz branie udziału to wolna wola zostaje wtedy naruszona i tworzy się zdeczka bałagan w ludzkich głowach co świetnie widać po dziś dzień. 

Portret użytkownika sceptyyk

Tradycja to niewola? Wyłacza

Tradycja to niewola? Wyłacza ludziom samodzielne myslenie?                                                                                      Nie ogarniam tej KUWETY.Pozdro.

Portret użytkownika mistrzszarlej

jeśli chodzi o bezrefleksyjne

jeśli chodzi o bezrefleksyjne przyjęcie tandety, to jasne. Alkohol też jest dla ludzi, ale smutny jest widok alkoholika. Miałem na myśli choinkę po "Twojemu", a nie z rudolfem czerwononosym i mikołajem z koka koli. Z tego co sie orientuję, choinka sięga czasów "pogańskich". A jak z urodzinami?

Portret użytkownika baca

pewnie z obserwacji w koncu

pewnie z obserwacji
w koncu bog honor ojczyzna to najbardziej oklepane frazesyw dziejach swiata - ale takie ktore najbolesniej biją w dupe lemingow - tylko niewierni i nielojalni nie sa przez nie krzywdzeni... ona to zauważyla a ty niestety...

Portret użytkownika chomik

To, że obserwujesz nie znaczy

To, że obserwujesz nie znaczy iż rozumiesz to co widzisz, zaś wyartykułowanie swoich interpretacji jako domniemań nie zmienia natury ich bezużyteczności. By wypowiedż Laury miała wartość wiedzy, prawdziwość jej przekonania musi być uzasadniona, w przeciwnym wypadku, pozostaje bezwartościowym sądem, a wówczas pozostaje tak jak tobie polerowanie frazesów.

Portret użytkownika baca

heh jak tylko jest jakis news

heh jak tylko jest jakis news o prawdziwej slowianskiej wierze to Mendor zaraz spuszcza ze smyczy caly swój klasztor ojcow urszulanek żeby przysrali tym katolickim syfem calą prawdę - no ale robią to tak nieudolnie ze tylko na tym dodatkowo tracą Smile
sanktuarium, bogusia, kiedys byl hopsiup masakra - toż to wysyp spierniczałych emerytów - atak mocherów pod wodzą ojca Mendora z kropidlem Smile

Portret użytkownika Dragon

Ja urodziłem się 22 czerwca,

Ja urodziłem się 22 czerwca, wiem coś o tym, i w to wierzę, ale pisać można Tomy całe o tej tradycji, ale kto wie to wie, nieświadomych nie uświadomi, cieszmy się z tego że mamy otwarte oczy, niekiedy trzeba przemilczeć, niż się kłucić.

Portret użytkownika pokarm

bla bla bla Pasuje do inne

bla bla bla
Pasuje do inne medium jak ulał.
Dziewczęta z wiankami tańcują, ognisko płonie, pieśni ludowe.
Jaki będzie następny artykuł? Wycinanki ludowe a przebiegunowanie ziemi?
A może tradycja śmigus-dungus sięga wielkiego potopu?

Portret użytkownika b@ron

sceptyyk...nie ma sensu bawić

sceptyyk...nie ma sensu bawić się w "ocalanie" tradycji ,które zostały nam narzucone ...przykład???
wigilia..."tradycyjnie" spoktykamy się przy obiedzie ze wszystkimi z którymi cały rok się  żremy...fałszywe życzenia ,jakby wszystko było w porządku ,ale tak jest tylko w ten dzień ...po wigili wszystko wraca do "normy"  tradycja =głupota

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj