Nowa era w badaniach nad starożytnymi zwojami - Przełom dzięki sztucznej inteligencji

Kategorie: 

Źródło: Vesuvius challenge

W XVIII wieku podczas wykopalisk archeologicznych odkryto ponad tysiąc zwojów, które przypuszczalnie należały do rodziny Juliusza Cezara. Znajdowały się one w bibliotece w willi w Herkulanum, pochłoniętej przez erupcję Wezuwiusza w 79 r. n.e. Mimo że zwoje przetrwały w stanie zwęglonym, próby ich odczytania kończyły się niepowodzeniem z powodu nieczytelności czarnego atramentu oraz ryzyka zniszczenia podczas rozpakowywania. Sytuacja ta zmieniła się diametralnie dzięki konkursowi Vesuvius Challenge, zainicjowanemu w 2023 roku przez Brenta Sealesa z Uniwersytetu Kentucky oraz sponsorów z Doliny Krzemowej.

 

Przełom nastąpił za sprawą zastosowania sztucznej inteligencji do analizy zwojów bez ich fizycznego otwierania. Umożliwiło to odczytanie ponad 2 tysięcy liter z jednego ze zwojów, co stanowi nieoceniony wkład w badania nad antyczną filozofią. Odkrycie to jest wynikiem współpracy trzech studentów – Youssefa Nadra z Niemiec, Luke'a Farritora z USA oraz Juliana Schilligera ze Szwajcarii, którzy wygrali główną nagrodę w konkursie, wynoszącą 700 tysięcy dolarów.

 

Dzięki tej technologii udało się odczytać teksty dotychczas uznawane za nieodczytywalne, co otwiera nowe możliwości w badaniach nad starożytną filozofią i życiem w tamtych czasach. Federica Nicolardi, asystentka profesora papirologii na Università degli Studi di Napoli Federico II, podkreśliła znaczenie tego odkrycia dla papirologii herkulańskiej i ogólnie dla filozofii greckiej.

 

Odczytane fragmenty tekstu dotyczą źródeł przyjemności, poruszając tematykę muzyki, jedzenia oraz elementów przyczyniających się do doznań przyjemnościowych. Autorstwo tekstu prawdopodobnie przypisuje się Filodemowi, który zadaje filozoficzne pytania dotyczące natury przyjemności i jej pochodzenia. Ta nowo odkryta wiedza dostarcza cennych wglądów w antyczną filozofię grecką i rzuca światło na życie ludzi tamtych czasów.

 

Brent Seales wyraził swoje podekscytowanie odkryciem i przyszłymi możliwościami, jakie niesie ze sobą ta technologia. Jego zespół planuje budowę przenośnego skanera CT, który umożliwi badaczom obrazowanie zwojów bez konieczności ich przemieszczania, co pozwoli na ich zachowanie w nienaruszonym stanie.

 

Ponadto, sukces Vesuvius Challenge zachęca do dalszego eksplorowania nieprzeczytanych zwojów z Herkulanum i innych miejsc. Technologia wykorzystana w tym projekcie może znaleźć zastosowanie również w przypadku papirusów owiniętych wokół egipskich mumii, co pozwoliłoby na odkrycie bogactwa informacji o życiu zwykłych starożytnych Egipcjan. Wykorzystanie sztucznej inteligencji do odczytywania starożytnych tekstów, które do tej pory uważano za na zawsze utracone, jest świadectwem mocy AI w odkrywaniu starożytnych tajemnic.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj