Nowe badanie sugeruje, że wiek Wszechświata pozostaje niewiadomą

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ostatnich latach standardowy model kosmologii, opisujący Wszechświat jako dominowany przez ciemną energię i ciemną materię oraz rozszerzający się w stopniowo rosnącym tempie, stanął przed nowymi wyzwaniami. Badania prowadzone przez Guo Qi z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Chińskiej Akademii Nauk sugerują, że Wszechświat może być młodszy niż obecnie przyjęte 13,8 miliarda lat, co wskazuje na potencjalne niedociągnięcia w aktualnie przyjętym modelu.

 

Historia standardowego modelu kosmologii sięga 1929 roku, kiedy to Edwin Hubble odkrył, że światło pochodzące z odległych galaktyk jest przesunięte ku czerwieni, co wskazywało na to, że oddalają się one od Ziemi. Ta obserwacja doprowadziła do teorii rozszerzającego się Wszechświata, a w konsekwencji do teorii Wielkiego Wybuchu jako początku Wszechświata. W ciągu lat, dzięki dokładniejszym pomirom i obserwacjom, teoria ta została rozwinięta, włączając do modelu pojęcia takie jak ciemna materia i ciemna energia.

 

Nowe badania zespołu Guo Qi, które skupiły się na ruchu galaktyk satelitarnych i ich oddziaływaniu z masywnymi galaktykami w grupach galaktyk, pokazały, że odsetek galaktyk obracających się w przeciwnych kierunkach jest większy niż przewidywały to modele komputerowe oparte na standardowym modelu kosmologii. Te odkrycia mogą sugerować, że procesy formowania i ewolucji galaktyk mogą być bardziej skomplikowane i mogą zachodzić szybciej niż obecnie zakładano, co z kolei może wskazywać na młodszy wiek Wszechświata.

 

Wstępne obliczenia naukowców sugerują, że wiek Wszechświata może wynosić około 12,6 miliarda lat, co stawia pod znakiem zapytania obecne rozumienie historii kosmosu, zwłaszcza że znane są już gwiazdy, które wydają się być starsze. Ta sprzeczność podkreśla tzw. "napięcie Hubble’a" - różnice w wynikach pomiarów tempa ekspansji Wszechświata, które do tej pory nie zostały jednoznacznie wyjaśnione.

 

Odkrycia te są ważnym przyczynkiem do dyskusji na temat standardowego modelu kosmologii i wskazują na konieczność dalszych badań w celu lepszego zrozumienia struktury i ewolucji Wszechświata. Jak pokazują badania prowadzone przez zespół z SLAC National Accelerator Laboratory i Stanford University, standardowy model wciąż dostarcza wartościowych informacji o kosmosie, jednak nowe dane i obserwacje mogą prowadzić do jego modyfikacji lub rozwoju w przyszłości.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj