Nowe geoglify w Nazca! Odnalazło je AI

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Japońscy naukowcy i archeolodzy, wykorzystując technikę uczenia maszynowego, odkryli cztery nieznane wcześniej geoglify z płaskowyżu Nazca w Peru. Trzy nowe rysunki znajdują się w północnej części regionu Nazca przypisywanego kulturze Pampa.

 

 

Nowe badanie, przeprowadzone przez japońskich naukowców z Uniwersytetu Yamagata, zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of Archaeological Science. Zgodnie z ustaleniami badaczy pierwszy z geoglifów przedstawia humanoidalną postać trzymającą w prawej ręce maczugę o imponującej długości 5 metrów. Drugi geoglif o kształcie ryby został przedstawiony z szeroko otwartymi ustami, które mierzą 19 metrów, Trzeci geoglif uwieczniający bliżej niezidenyfikowanego ptaka mierzy zaledwie 17 metrów. Ostatni z glifów uwiecznia parę nóg jakiegoś humanoida.

Od 2004 roku Uniwersytet Yamagata prowadzi szeroko zakrojone badania w celu zidentyfikowania jak największej liczby "ukrytych" geoglifów na płaskowyżu w Nazca. Ich badania obejmują rozległy obszar obejmujący ponad 390 km2. Zespół wykorzystywał liczne zaawansowane technologie, w tym zdjęcia satelitarne, zdjęcia lotnicze, lotnicze skanowanie LiDAR i zdjęcia z drona, aby kompleksowo zbadać ten obszar.

Tradycyjny proces identyfikacji okazał niezwykle czasochłonny. Aby sprostać temu wyzwaniu, naukowcy zwrócili się ku technikom opartym o AI, co pozwoliło im analizować zdjęcia w znacznie szybszym tempie. Szacunki badaczy sugerują, że identyfikowanie potencjalnych malowideł naziemnych stało się około 21 razy szybsze niż metody oparte o analizę naziemnych z fotografii lotniczych gołym okiem”.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj