Nowe ustalenia w sprawie pochodzenia dziwnych dźwięków znanych jako "działa Seneca"

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zagadkowe huki dźwiękowe zwane "działami Seneca"  (ang. Seneca guns)pozostają tajemnicą już od kilku dekad. Naukowcom udało się ustalić, że nie zawsze są one wytwarzane przez zdarzenia sejsmiczne, dokładna natura tego zjawiska nadal pozostaje niejasna. Dlatego też, rozpoczęto właśnie szczegółowe badanie tego fenomenu.

Do badań skłoniły naukowców liczne rejestracje podobnego fenomenu dźwiękowego, które ostatnio bardzo często następują na terenie amerykańskiego stanu Karolina Północna. Nazwa - Seneca guns - bierze się od jeziora Seneca w stanie Nowy Jork, gdzie najwcześniej miały miejsce podobne zjawiska. Niektóre z gromów dźwiękowych są tam wystarczająco silne, aby uszkadzać okna i trząść całymi budynkami. 

 

Nie jest to więc zwykła ciekawostka, a realny problem dla mieszkających tam ludzi. Dziwaczny dźwięk, został udokumentowany już w XIX wieku, przez pisarza Jamesa Fenimore Coopera, który opisał go w swoim opowiadaniu „The Lake Gun”. Określił go, jako dźwięk przypominający eksplozję ciężkiego działa artyleryjskiego. 


Podczas najnowszych badań, naukowcy stworzyli katalog restracji dział Seneca. Chociaż nie byli w stanie ustalić dokładnego źródła tego niesamowitego hałasu, wykluczyli „drżenie ziemi jako przyczynę wybuchów”. Obecnie uważają oni, że jest to zjawisko atmosferyczne. Innym z możliwych wyjaśnień tego zjawiska, mogą być skały kosmiczne eksplodujące po wejściu do atmosfery ziemskiej.

 

Po zidentyfikowaniu regionu Cape Fear w Karolinie Północnej jako „najbardziej obiecującej lokalizacji do dalszych poszukiwań”, naukowcy mają nadzieję, że zgromadzą więcej danych w ciągu kilku lat i wykorzystają kilka stacji, aby spróbować zarejestrować i zlokalizować źródło dźwięku. Być może już wkrótce zdołają oni znaleźć rozwiązanie tej zagadki.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj