Nowy geoglif z Nazca w kształcie kota odkryty na zboczu wzgórza

Kategorie: 

Źródło: Jhony Islas

Linie Nazca, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1994 roku, składają się z setek geometrycznych i zoomorficznych obrazów utworzonych przez usuwanie skał i ziemi. Znajdują się one 400 km na południe od Limy i zajmują około 450 m2. Całkiem niedawno odkryto na ich terenie nowy piktogram.

Rysunek kota, jest datowany na lata 200–100 p.n.e i powstał podczas prac nad poprawą dostępu do jednego ze wzgórz, stanowiącego naturalny punkt widokowy na płaskowyż. Figura była ledwo widoczna i zdaniem rzecznika Ministerstwa Kultury Peru, mogła całkowicie zniknąć, ponieważ znajduje się na dość stromym zboczu, podlegającym naturalnej erozji.

Rysunek kota ma 37 metrów długości, z wyraźnymi liniami, których szerokość wahała się od 30 do 40 cm. Archeolog powiedział, że rysunek kota powstał pod koniec epoki Paracas, która trwała od 500 roku pne. Jest to dość interesujące znalezisko, ponieważ podobne geoglify tworzone na zboczach wzgórz, uważano dotąd za domenę poprzedzającego kulturę Nazca ludu Palpa.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj