Nowy posąg moai znaleziony na Wyspie Wielkanocnej

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Na Wyspie Wielkanocnej w Polinezji odnaleziono nieznany dotychczas posąg znany jako moai. O odkryyciu poinformowało ABC News.

 

 

Jak podaje publikacja z 25 lutego, rzeźbę znaleziono na dnie wyschniętego jeziora. Według ekspertów ten przypadek znaleziska jest wyjątkowy. Posąg może wskazywać, że na tym obszarze mogą znajdować się inne moai, o których istnieniu naukowcy mogą nie wiedzieć. W tej chwili na Wyspie Wielkanocnej znajduje się 887 takich posągów.

 

Jak zauważył archeolog Terry Hunt, posągi moai odzwierciedlają historię ludu Rapa Nui. Według nauki byli ubóstwionymi przodkami wyspiarzy. W październiku wybuchł pożar w pobliżu wulkanu Rano Raraku w Parku Narodowym Rapa Nui. W rezultacie kamienne bożki moai zostały uszkodzone. Po raz pierwszy kamienne bożki wykonane przez tubylców zostały opisane przez brytyjskiego podróżnika Jamesa Cooka.

W grudniu 2019 roku międzynarodowy zespół archeologów z Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych i Chile rozwiązał zagadkę moai – kamiennych bożków na Wyspie Wielkanocnej (Rapa Nui). Zgodnie z wnioskami naukowców posągi miały zachować żyzność ziemi. Moai znalezione w kamieniołomie nie miały być transportowane, musiały tam pozostać, aby chronić przyrodę kamieniołomu i promować produkcję rolną. Tam mieszkańcy wyspy uprawiali banany, taro i słodkie ziemniaki.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj