Nowy skarb ze Starożytnego Egiptu odkryty w Herakleopolis

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Egipt, znany nie tylko z pięknych plaż i atrakcji turystycznych, ale także z bezcennych znalezisk archeologicznych, kontynuuje odkrywanie skarbów swojej starożytnej historii. Najnowsze odkrycie archeologiczne miało miejsce w Herakleopolis, w prowincji Beni Suef, gdzie odkryto cztery baldachimy z synami boga Horusa.

Podczas oczyszczania stanowiska archeologicznego z chwastów, archeolodzy natknęli się na cztery baldachimy przedstawiające synów boga Horusa – Hapiego, Amseta, Kebehsenufa i Duamutefa. Specjalna komisja powołana przez Urząd ds. Starożytności w prowincji Beni Suef ustaliła, że baldachimy wykonane są z alabastru, a twarze z wapienia.

 

Znalezisko zostało dokładnie zbadane przez Kemala Husseina, szefa wydziału starożytności Heracleopolis, Walida Muhammadina, inspektora starożytności Heracleopolis, oraz przedstawicieli władz turystycznych i policji starożytności. Po zakończeniu badań, skarb został przekazany do regionalnego składnicy zabytków w celu przeprowadzenia odpowiednich procedur.

Herakleopolis, miejsce tego znaleziska, jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Egipcie. Znajdują się tu ruiny świątyni Ramzesa II oraz dwa posągi faraona, wykonane z kamienia kwarcowego. W czasach IX i X dynastii (2263-2070 pne), Herakleopolis było stolicą starożytnego Egiptu.

 

Naczynia kanopskie, na których ukazani byli synowie boga Horusa, były ważnym elementem kultury egipskiej. Starożytni Egipcjanie używali ich podczas procesu mumifikacji do przechowywania narządów wewnętrznych, wierząc, że chronią ciało zmarłego w innym świecie.

Mamdouh al-Damati, archeolog i były egipski minister starożytności, zwrócił uwagę na próby grabieży egipskich antyków. Jednak jest przekonany, że te próby są skazane na niepowodzenie, ponieważ Egipcjanie są prawdziwymi spadkobiercami starożytnej cywilizacji egipskiej.

 

Egiptologia, nauka o starożytnym Egipcie, zaczęła się rozwijać po odkryciu Champolliona w 1822 roku. Wtedy poziom edukacji w Egipcie był dość niski, a kiedy Said Pasha założył Urząd Starożytności, Egipcjanom nie pozwolono chodzić na stanowiska archeologiczne. Początkowo była to prerogatywa Francuzów, a potem innych cudzoziemców.

 

Ahmed Kamal Pasha, pierwszy egipski archeolog, stał się symbolem egipskich starożytności. Od lat pięćdziesiątych zainteresowanie Egiptem i jego archeologią zaczęło rosnąć. Do tej pory przeprowadzono wiele wykopalisk archeologicznych, które pomogły odkryć i zrozumieć bogatą historię i kulturę starożytnego Egiptu.

Próby pomniejszenia cywilizacji egipskiej nie powiodły się. Starożytny Egipt, z jego skomplikowaną historią, bogatą kulturą i niezwykłymi osiągnięciami, nadal fascynuje i inspiruje. Najnowsze odkrycie w Herakleopolis tylko potwierdza, że starożytny Egipt nadal ma wiele tajemnic do odkrycia.

 

Wraz z kontynuacją badań archeologicznych, możemy oczekiwać kolejnych odkryć, które pozwolą nam lepiej zrozumieć starożytny Egipt i jego wpływ na dzisiejszy świat. Każde nowe odkrycie jest kolejnym krokiem w odkrywaniu bogatej historii i kultury starożytnego Egiptu, a najnowsze znalezisko w Herakleopolis jest tego doskonałym przykładem.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj