Oannes, kosmiczny nauczyciel który stworzył cywilizację Sumerów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Legendy znad Eufratu i Tygrysa opowiadają o Oannes, bóstwie, które przybyło z morza i przekazało Sumerom całą zaawansowaną wiedzę, która pozwoliła im stworzyć cywilizację. Podobne relacje na temat boskich nauczycieli pojawiały się u Inków, którzy mówili o tajemniczej istocie o imieniu Wirakocza, Persów, którzy opisywali boga znanego jako Ahura Mazda, jak i w starożytnym Egipcie gdzie za naukę był odpowiedzialny Ozyrys.

Wszystkie te stworzenia odznaczały się wielką wiedzą i przybywały do ​​ludzi z różnych stron świata. Czy doniesienia o nich to tylko mity i legendy? Początków tych opowieści, należy dopatrywać się na terytorium Mezopotamii, gdzie lud czcił bogów Anunnaki. Mieli oni bardzo rozwinięty system wierzeń religijnych, w którym współistniały całe zastępy boskich istot, przy czym najbardziej znani byli Enki i Enlil.

 

Nie była to jednak jedyna "boska" grupa, a równie ciekawie brzmią opowieści o siedmiu nauczycielach zwanych Apkallu, którzy przynieśli Sumerom kulturę i cywilizację. Każdy z siedmiu mędrców przekazywał im wiedzę na różne tematy, a najstarszym i najważniejszym nauczycielem była tajemnicza istota, którą Sumerowie i Babilończycy nazywali Oannes, Adapa lub Huanna.

Oannes, zgodnie z opisem babilońskiego kapłana Berossusa, przypominał rybę, ale wewnątrz jej paszczy znajdowała się głowa człowieka, natomiast jego korpus kończył się rybim ogonem. Opis wyglądu Oannesa mógł wskazywać na to, że istota nosiła coś na kształt kostiumu? Berossos mówi, że stworzenie spędzało dni z ludźmi, ucząc ich pisania, matematyki, architektury i prawodawstwa. Nauczył ich także wyznaczać granice i dzielić ziemię, a także sadzić nasiona oraz zbierać owoce i warzywa.

 

Krótko mówiąc, ta nieznana istota nauczyła ludzi wszystkiego, co było niezbędne do prowadzenia osiedlonego i cywilizowanego trybu życia. Opis Oannesa okazuje się bardzo ważny, ponieważ inne kultury mają przykłady podobnych stworzeń. W Biblii archanioł Rafał, który towarzyszył prorokowi Tobiaszowi, zachowywał się dokładnie tak samo. Plemię Indian Kayapo mieszkające w amazońskiej dżungli, opowiada natomiast historie o stworzeniu zwanym Bep Kororoti, które nosiło ubiór przypominający łuski.

Historia Oannesa ​​zainteresowała nawet słynnego astronoma Carla Sagan. W swojej książce Intelligent Life in the Universe, opublikowanej w 1966 roku, otwarcie przyznał że opis Oannesa, może służyć za przykład kontaktu ludzi z istotami pozaziemskimi. Szczególnie ciekawe w tym kontekście wydaje się fakt że Oannes wychodzi z morza, a nie z nieba. W opowieściach starożytnych kultur bogowie tacy jak choćby Wirakocza, często żyli w morzach, skąd wychodzili na powierzchnię za pomocą tajemniczych latających domów lub kul światła. Dziś, określilibyśmy to mianem obiektu USO.

 

Liczba relacji o boskich mędrcach, które znajdujemy w kulturach starożytności, jest oszałamiająca. Trudno odrzucić to z miejsca i nie rozważyć możliwości, że dawno temu na Ziemię przybyła zaawansowana cywilizacja istot inteligentnych, a jej przedstawiciele zdecydowali się uczyć pierwszych ludzi. Historia Oannesa to kolejny przykład niezwykłego nauczyciela, który uczył pierwszych ludzi. Czy uważacie, ze postaci takie jak Oannes naprawdę istniały?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj