Obawy przed wampirem Savą Savanovicem w zachodniej Serbii

Kategorie: 

Źródło: europics.at

Bałkany zawsze słynęły z opowieści o wampirach. Jeszcze w XIX wieku potrafiło dochodzić do samosądów nad osobami uważanymi za wampiry. Do dzisiaj na obszarze od dawnej Jugosławii po Bułgarie i Rumunię, odnajduje się wiele ciał przebitych kołkami. Wydawało się jednak, że anty-wampirze histerie to pieść przeszłości tymczasem w zachodniej Serbii rośnie psychoza w związku z możliwym uwolnieniem się słynnego w serbskim folklorze wampira, Savy Savanovica(Сава Савановић).

 

Osoba uważana za Savę Savanovica to Peter Plogojowitz, serbski rolnik, który zmarł około 1725 roku. W wiosce Zarozje w prowincji Bajina Basta doszło do jednego z najlepiej udokumentowanych przypadków wampiryzmu. Do dzisiaj wiele osób wierzy, że Peter Plogojowitz po śmierci zmienił się w "nieumarłego", który pozbawił życia dziewięć osób.

 

Wampir Sava Savanovic mieszkał podobno w pobliskim wodnym młynie zbudowanym w pobliżu rzeki Rogacica. To właśnie tam miało dochodzić do przypadków niewyjaśnionej śmierci mieszkańców wioski, którzy udawali się tam, aby zemleć część swojego ziarna. Według serbskich legend wielu z nich zostało zabitych przez bezwzględnego wampira.

 

Młyn pełni w tej opowieści kluczową rolę, bo to tam dochodziło do przypadków śmierci okolicznych rolników. Szybko doszło do wybuchu histerii. W konsekwencji rodzina Jagodiców, która kupiła młyn nigdy w nim nie zamieszkała. Dla nich było to zbyt traumatyczne, aby zignorować zagrożenie ze strony wampira. Dzisiejsi spadkobiercy podchodzą do wampirów bardziej zdroworozsądkowo i widza w nich raczej szansę dla rozwoju turystycznego.

 

Bardzo możliwe, że to, co ma miejsce teraz jest taką właśnie próba odbudowy mitu o wampirze Sava Savanovic. Celem może być zrobienie z niego marki takiej samej jak Dracula. Od momentu, gdy zawalił się młyn związany z legendą o wampirze z Rogacicy cała historia nabrała nowego tempa. Rozeszła się plotka, że Sava Savanovic jest bezdomny i błąka się po okolicy w poszukiwaniu nowego domu. Jak na razie jego droga nie jest znaczona żadnymi nowymi trupami.

 

Ze strony władz można usłyszeć potwierdzenie, że nowa histeria wampirza w Serbii jest już faktem. Ludzie są zaniepokojeni, bo znają lokalną legendę o wampirze Sava Savanovicu. Panuje tam ponoć powszechne przekonanie, że wampiry to istoty jak najbardziej realne. To właśnie, dlatego domy w zachodniej Serbii zaczynają być przyozdabiane główkami czosnku, który ma odstraszać tego typu złe moce. Poza tym niektórzy we wszystkich pomieszczeniach w domu wieszają krzyże, aby strzec się przed demonami.

 

Mit Savy Savanovica żyje na nowo i nowożytna wampirza histeria może świetnie służyć regionowi Bajina Basta w Serbii, jako idealna  w tych dziwnych czasach

 

 

Źródła:

http://austriantimes.at/news/Around_the_World/2012-11-24/45650/Council_Issues_Vampire_Alert

http://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Plogojowitz

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj