Obcy mogą zostawiać nam zakodowane wiadomości, zmieniając układ planet

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Niektórzy badacze twierdzą, że mogliśmy już otrzymać wiadomość od zaawansowanych cywilizacji, które odwiedziły nasz obszar wieki temu i pozostawiły ogromny znak swojego istnienia, przestawiając planety innej gwiazdy w ciąg matematyczny.

 

 

Naukowcy sugerują, że rezonanse średniego ruchu między sąsiednimi planetami – z okresami orbitalnymi tworzącymi całkowite proporcje – można w zasadzie wykorzystać do zakodowania prostych sekwencji, które, jak można się spodziewać, nie powstają w naturze.

 

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie opublikowanym w arXiv, astrofizycy Sean Raymond, Matt Clement i inni sugerują, że każda cywilizacja, która może podróżować po galaktyce, ma wystarczającą moc i brak troski o zrobienie czegoś dramatycznego - zmianę orbit planet w taki sposób, aby przyszłe cywilizacje uznały je za model matematyczny, który nie może powstać naturalnie.

 

Zdaniem uczonych będzie to kosmiczny punkt orientacyjny, który będzie istniał przez wieki, długo po zniknięciu samej cywilizacji. Powinien być wykrywalny, łatwo rozpoznawalny jako nienaturalny i dzięki temu powinien być bardzo niezawodny.

 

Astrofizycy zdecydowali, że najlepszym typem układu słonecznego dla tak masywnej wiadomości byłby układ z „strunami rezonansowymi” planet, których orbity regularnie pokrywają się z orbitami sąsiedniej planety, ponieważ ich okresy orbitalne tworzą stosunek dwóch małych liczb całkowitych. np. 2:1 lub 3:1.

 

Jeśli stosunek rezonansowy dwóch planet nie jest uderzający dla przypadkowego obserwatora, to trzy lub więcej jest na pewno, zwłaszcza w prostym schemacie 1, 2, 4, 8, 16. Byłby to dobrze rozróżnialny wzór matematyczny - ale to nie jest niemożliwe.

 

W naszym Układzie Słonecznym trzy najbardziej wewnętrzne główne księżyce Jowisza – Io, Europa i Ganimedes – tworzą łańcuch rezonansowy 1, 2, 4, aw układzie egzoplanet HR 8799 cztery planety tworzą łańcuch rezonansowy 1, 2, 4, 8. Raymond i Clement postawili siebie zamiast kosmitów planujących zostawić śmiałą wiadomość i zdecydowali się na cztery łańcuchy, które wydają się niemożliwe z natury - kolejne liczby całkowite (1, 2, 3, 4, 5, 6), kolejne liczby pierwsze (1, 2, 3, 5, 7, 11), słynny ciąg Fibonacciego (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13) oraz ciąg Leniwego farmaceuty (od krojenia ciasta, gdzie każde nowe cięcie musi przecinać wszystkie poprzednie, oraz kolejność to liczba elementów (1, 2, 4, 7, 11, 16).

W jaki sposób zaawansowani kosmici mogliby przenieść planety do jednego z tych współczynników? Autorzy badania podali teoretyczny przykład, w którym asteroida zostaje wysłana w celu uderzenia w planetę, powodując jej odbicie od większej planety i wymianę energii orbitalnych. Myślą, że to możliwe – musimy im uwierzyć na słowo – ale sugerują, że zaawansowana cywilizacja miałaby bardziej eleganckie rozwiązanie.

 

Kolejnym pytaniem, które zadał zespół, jest to, czy planety zepchnięte do jednej z tych pozycji pozostaną w miejscu przez miliardy lat, gdy gwiazda, wokół której krążą, wznosi się i opada. Odkryli, że planety wewnętrzne prawdopodobnie zostaną pochłonięte przez gwiazdę, która wyrasta na czerwonego olbrzyma, a następnie zapada się w białego karła.

 

Jednak planety zewnętrzne, zwłaszcza jeśli są to gazowe olbrzymy, pozostaną na miejscu w trzech z czterech ciągów (nie kolejnych liczb całkowitych), pozostawiając planety w nienaturalnej, łatwo rozpoznawalnej, długowiecznej konfiguracji Układu Słonecznego. ostatnie pytanie: czy my, mizerni Ziemianie, możemy odkryć taki rezonansowy łańcuch wokół innej gwiazdy?

 

Raymond i Clement twierdzą, że astronomowie mogliby wykorzystać obecną technikę obserwacji okresowych spadków jasności gwiazdy, gdy planety przechodzą przed nią – pomogłoby to, gdyby planety znajdowały się w naszym polu widzenia. Oczywiście każda cywilizacja zdolna do przemieszczania planet powinna być w stanie umieścić je w naszym polu widzenia, aby były łatwe do wykrycia. Oprócz tego eksperci zalecają, aby astronomowie zaczęli szukać obcych sygnałów w sekwencjach liczb pierwszych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj