Obliczono ile mogłaby kosztować Wielka Piramida zbudowana w 2022 roku

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do drapaczy chmur, które już dawno przekroczyły granicę pół kilometra. Jednak do około 1300 roku piramida Cheopsa, przy obecnej wysokości 138 m, była najwyższym budynkiem na świecie i stan ten utrzymywał się przez 3 tysiące lat! Ale warto wziąć pod uwagę fakt, że podobno została zbudowana około 2600 r. p.n.e. bez dostępu do nowoczesnych technologii. Zatem ilr by kosztowała budowa Wielkiej Piramidy w 2022 roku?

 

Piramida Cheopsa lub Wielka Piramida w Gizie to największy egipski zabytek i jedyny „cud starożytnego świata”, który przetrwał do dziś. Jej projekt wykonał podobno siostrzeniec faraona, architekt Hemiunu. Piramida została wzniesiona na naturalnym wapiennym wzgórzu i jest jednopoziomową konstrukcją składającą się z bloków granitowych i wapiennych. Oto niektóre z jej rozmiarów.

 

Wysokość początkowa obiektu to 146 metrów, ale aktualna wysokość to 138 metrów ze względu na pozbawienie konstrukcji otuliny z piaskowca. Kąt pochylenia ścian to 51 stopni. Powierzchnia bazowa wynosi 53 tys. metrów kwadratowych, a liczba poziomów bloków (bieżąca) to 203.

 

Według badań naukowych budowy piramidy Cheopsa w ogóle nie wykonywali niewolnicy, ale wolni Egipcjanie z pewnymi kwalifikacjami. Otrzymywali wynagrodzenie za swoją pracę, ale nie pieniędzmi, bo wtedy nie istniały. Stało się to znane dopiero w latach 90-tych kiedy archeolodzy odkryli grobowce przeznaczone dla robotników i nadzorców. Również niedaleko piramidy znaleziono osady, w których mieszkali budowniczowie.

 

Jak długo trwała budowa i kto ją zbudował? Według oficjalnych informacji w budowę zaangażowanych było około 10 tys. osób. Pracowali zgodnie z harmonogramem iwymieniali się co 3 miesiące. Egiptolog Mark Lechner twierdzi, że w projekcie wzięło udział co najmniej 20 tys. osób. W każdym razie nie są to setki tysięcy, o których Herodot pisał w swoich książkach. Nie ma dokładnej opinii na temat czasu trwania budowy. Wiadomo, że trwało to przez cały okres panowania Cheopsa – według różnych źródeł od 20 do 27 lat.

 

Eksperyment wykazał, że w ciągu 27 lat pracy zespół 1000 osób mógł wydobyć wymaganą ilość wapienia w kamieniołomach bez użycia nowoczesnych narzędzi. Udowodniono, że robotnicy jedli najlepsze jedzenie - dużo mięsa, warzyw, pieczywa i innych produktów. Według archeologa R. Reddinga dziennie wszyscy potrzebowali około 1800 kg mięsa. Większość kosztów budowy Wielkiej Piramidy stanowiły materiały i ich transport. Piramida została zbudowana głównie z lokalnego wapienia, którego złoże znajduje się obok.

 

Do dekoracji użyto jednak białego wapienia wyższej jakości, który przywieziono statkiem z kamieniołomów Tura - 13 km od Gizy. Dekorację wnętrz wykonano z importowanego granitu z Asuanu, 934 km w dół Nilu.

 

Ile by kosztowała budowa Wielkiej Piramidy w 2022 roku? Trudno obliczyć koszt budowy piramidy w tym czasie, ponieważ nie używali pieniędzy, robotnikom płacono w żywności, faraon posiadał wiele materiałów, a wszystko inne zdobywano na wymiennych. Ale jeśli wyobrazimy sobie budowę takiej konstrukcji w Egipcie na obecnym poziomie rozwoju, otrzymamy w przybliżeniu następujące dane.

 

Bloki wapienne (2,5 miliona metrów sześciennych) - 500 milionów dolarów; wykończenie granitowe (8000 ton) - 1,4 miliona USD; całkowity koszt materiałów budowlanych - nie więcej niż 1 miliard dolarów. Porównując projekt z budową zapory Hoovera (USA), która ma podobną objętość (3,33 mln metrów sześciennych), architekt Jean-Pierre Hourden powiedział, że w ciągu 5 lat około 1500-2000 osób może zbudować kopię piramidy Cheopsa.  Koszt budowy wyniósłby  5 miliardów dolarów . Aby zaoszczędzić koszty i czas, można też użyć betonu zamiast wapienia i granitu.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj