Odbyła się druga Międzynarodowa konferencja na temat paranormalności

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Uniwersytet Rice zorganizował drugą międzynarodową konferencję pt. „Archiwa Niemożliwego: Transnacjonalizm, Transdyscyplinarność, Transcendencja”, poświęconą naukowemu badaniu zjawisk paranormalnych, w tym percepcji pozazmysłowej i innych zjawisk paranormalnych. Konferencja, która odbyła się w dniach 11-13 maja 2023 roku, przyciągnęła 200 uczestników osobiście i ponad 330 widzów online, zorganizowana przez Jeffreya J. Kripala, dziekana Wydziału Humanistycznego i profesora filozofii i myśli religijnej na Uniwersytecie Rice.

 

Konferencja skupiła się na demistyfikacji paranormalnego poprzez badania i doświadczenia 30 prelegentów, w tym znanych badaczy, autorów i filmowców. Wśród nich byli Colm Kelleher, menedżer projektu największego rządowego badania UFO w historii USA, Stephen Finley, absolwent Rice i profesor studiów nad Afryką i Afroamerykanami na Uniwersytecie Stanowym Luizjany, oraz Kevin Lincoln, współproducent wykonawczy serii dokumentalnej „UFO” dla Showtime od J.J. Abrams' Bad Robot Productions.

 

Kelleher podzielił się doświadczeniami z badań UFO i ich wpływu na ludzi, szczególnie opowiadając o spotkaniu z szybko poruszającym się obiektem nad Ranczo Skinwalker w Utah. Finley przedstawił badania na temat zjawisk niemożliwych i ich związku z rasizmem systemowym, niewolnictwem i Narodem Islamu, opierając się na swojej książce „In and Out of this World: Material and Extraterrestrial Bodies in the Nation of Islam”.

 

Kripal podkreślił, że „niemożliwe stanowi najgłębszy sekret ludzkiej kreatywności i kultury”. Konferencja była okazją do refleksji nad zjawiskami paranormalnymi i ich wpływem na postrzeganie możliwości i niemożności, zachęcając do myślenia w sposób transnarodowy i transdyscyplinarny.

 

Konferencja była wyrazem zmieniającego się podejścia akademickiego do zjawisk paranormalnych, z naciskiem na intelektualne i naukowe podejście do tematu. Dziekan Kathleen Canning zauważyła, że konferencja przekroczyła zwykłe wymiary akademickich konferencji, co świadczy o sile humanistyki w angażowaniu pytań wykraczających poza jej tradycyjne granice.

 

Konferencja była także okazją do zaprezentowania „Archiwów Niemożliwego” znajdujących się w Centrum Badań Woodsona w bibliotece Fondren na Uniwersytecie Rice, zawierających bogactwo dokumentów związanych z badaniami zjawisk paranormalnych. Wśród nich są materiały z laboratoriów Edwina C. Maya, papierów ufologicznych Richarda F. Hainesa oraz prac Jacquesa Vallée na temat UFO i zjawisk paranormalnych.

 

Konferencja otwiera nowe perspektywy na badania paranormalne, zachęcając do dalszych badań i dialogu między różnymi dziedzinami nauki i humanistyki. Przedstawiając szeroki zakres podejść i perspektyw, konferencja stanowi istotny krok w kierunku zrozumienia i akceptacji zjawisk paranormalnych jako ważnego obszaru badań naukowych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj