Odkrycie, które podważa naszą wiedzę o początkach cywilizacji - metalowy wazon z epoki prekambryjskiej

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Rok 1852 przyniósł niezwykłe odkrycie, które może całkowicie zmienić nasze postrzeganie początków cywilizacji na terenie Ameryki Północnej. W czerwcu tego roku, na południe od domu pana Halla w Dorchester, doszło do potężnej eksplozji, która wyrzuciła na powierzchnię niezwykły artefakt - prekambryjski metalowy wazon.

 

Odkrycie to zostało opisane w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Scientific American". Według relacji, w wyniku eksplozji wyrzucono duże ilości skał, wśród których znaleziono metalowe naczynie podzielone na dwie części. Złożone razem tworzyło ono dzwonowaty kształt o wysokości 4,5 cala, średnicy podstawy 6,5 cala i średnicy szyjki 2,5 cala.

 

Ściany naczynia miały grubość około 1/8 cala. Materiał, z którego wykonano wazon, przypomina stop cynku lub srebra. Na ścianach widnieją wizerunki sześciu kwiatów w formie bukietu, inkrustowane czystym srebrem. Dolna część zdobiona jest ornamentem z winorośli lub wieńcem. Mistrzowskie wykonanie tego przedmiotu, łącznie z precyzyjną intarsją, sprawia, że można go uznać za prawdziwe dzieło sztuki.

 

Co najciekawsze, wazon został odkryty 15 stóp pod powierzchnią ziemi, co sugeruje, że mógł znajdować się tam od tysięcy, a nawet milionów lat. Według mapy geologicznej sporządzonej przez US Geological Survey, skała, w której znajdował się artefakt, pochodzi z epoki prekambryjskiej, mającej ponad 600 milionów lat. Odkrycie to stawia pod znakiem zapytania naszą dotychczasową wiedzę na temat rozwoju cywilizacji na kontynencie północnoamerykańskim.

 

Jeśli wazon rzeczywiście pochodzi z tak odległej epoki, oznaczałoby to, że zaawansowane rzemiosło metalurgiczne istniało tu znacznie wcześniej, niż do tej pory sądzono. Naukowcy są podzieleni w opiniach na temat tego niezwykłego znaleziska. Niektórzy, tacy jak profesor Agassiz, uważają, że warto dokładnie zbadać artefakt i spróbować wyjaśnić jego pochodzenie.

 

Inni są bardziej sceptyczni i sugerują, że może to być jedynie mistyfikacja. Jedno jest pewne - odkrycie to rzuca nowe światło na naszą wiedzę o historii ludzkości i otwiera drzwi do dalszych fascynujących badań.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj